Do Prahy poprvé přijedou britští hrdinové Suede

Redakce

Britská kapela Suede, která v 90. letech odstartovala britpopovou vlnu, se poprvé představí v Praze. 16. listopadu přiveze do velkého sálu pražské Lucerny čerstvé album Bloodsports, které vyšlo letos v březnu jako výsledek reunionu z roce 2010 po sedmi letech pauzy. Vstupenky na stání v ceně 990 Kč budou v prodeji od 12. dubna.

Poslechněte si Suede v YouRadiu

Suede, pojmenované po písni Suedehead od někdejšího frontmana The Smith Morrisseyho, založili v Londýně v roce 1989 baskytarista Mat Osman, zpěvák Brett Anderson a jeho tehdejší přítelkyně Justine Frischmann, která hrála na kytaru. Brzy se k nim připojil kytarista Bernard Butler. První studiová nahrávka Be My God/Art s bubeníkem Mikem Joycem sice vznikla, ale kvůli sporu s nahrávací společností nikdy vevyšla.

I bez vydané desky kapela vzbuzovala velká očekávání, na obálce Melody Makeru se jim například dostalo označení „nejlepší britská nová kapela“. První album Suede se pak stalo nejrychleji prodávaným debutem od doby desky Welcome To The Pleasurdome od Frankie Goes to Hollywood a kapela za něj také dostala prestižní britskou cenu Mercury. Dodnes mají Suede na kontě šest řadových alb. (sli)