Dokáží kočky sledovat filmy v televizi nebo videa na notebooku stejně jako člověk?

Paga

Máte někdy pocit, že vás malý tygr kouká na televizi tak, jako by věděl, co v ní běží? A je schopen vidět video v telefonu? Je skutečně možné, aby kočky dokázaly zpracovat, co běží na obrazovkách? Odpovědi na tyto otázky, které vás určitě jako zapáleného milovníka koček trápí, najdete v našem článku!

V první řadě musíte pochopit rozdíl mezi kočičím a lidským zrakem. Kočka má o dost širší prostorové vidění než lidé, ale do dálky tak úplně nevidí. Pokud od nich stojíte dál než šest metrů, jste jen rozmazaná šmouha. Taky barevné spektrum je jiné. Podle průzkumu společnosti Wired jsou kočičí fotoreceptory nejvíce citlivé na vlnové délky v modrofialové a zelenožluté oblasti, vidí ale i trochu zelené barvy. Svět tedy nevidí v tak živých barvách jako my a je pro ně těžší rozeznat detaily. To platí třeba i o fotkách. Kočky na nich vidí jen fleky. Jak je to ale s pohyblivými obrázky?

Na kočky jsme moc pomalí

Magazín Stuff uveřejnil vyjádření veterináře, který pracoval na výzkumu toho, jak kočičí oči zpracovávají rychlost přenášeného obrazu a jak se jejich vidění liší od toho lidského. Naše oči jsou schopny vnímat asi 10 až 12 statických snímků za sekundu, a přitom je stále vidět jako jednolitvé statické obrazy. Aby byl obraz plynulý, musí na sebe každou sekundu navázat 24 snímků. Pak jde ještě o kvalitu zobrazování. Aby při vysílání obraz neblikal, musí být kvalita snímku mezi alespoň 50 a 90 Hz.

Jenže kočky dokáží zpracovávat vizuální informace mnohem rychleji. Proto je pro ně televize většinou jen blikající nesmysl, stejně jako kdyby lidské oko sledovalo film o nižší kvalitě než je 50 Hz. Kočičí oči jsou schopné zpracovávat video plynule na vyšší frekvenci.

Horší šelma, lepší divák

Zajímavé ale je, že „pomalejší“ kočky, ve smyslu pomaleji myslící, dokáží na kvalitním LCD televizoru obraz sledovat. Takže pokud máte doma kočku, která sedí u televize, je sice trochu pomalejší, ale alespoň jí můžete pustit video z dovolené.

Poznala by vás na něm? Na to navazuje výzkum studií vědců z Pennsylvánské státní univerzity a University of Texas v Dallasu. Pro kočky jsou všechny lidské tváře stejné. Pouze v 54 procentech kočky rozeznaly na videu svého majitele. Avšak jinou kočku na snímcích poznali v 91 procentech případů!

Abychom to shrnuli – kočka asi nikdy nebude důstojným filmovým kritikem, ani si s vámi nedá maraton Pána prstenů. Jestli ale narazíte na trošku zpomalenějšího jedince, můžete se těšit na atakující skoky proti obrazovce, na které vidí jiné kočky, a rozbitou televizi.