Dokážou kočky vycítit rakovinu?

Pavla Gabrhelíková

O psech víme, že dokážou vycítit mnohé. Dokonce jsou nyní trénováni, aby rozpoznali určitý typ rakoviny. Ale co kočky? Sice nejsou tak chytré jako psi, ale nějaký potenciál se v nich přece jenom skrývá. Dokážou ale vycítit rakovinu?

Neoficiální důkazy tvrdí, že ano. Existuje majitelka kočky, která tvrdí, že ji upozornila na rakovinu prsu tak, že opakovaně naskakovala na postižené místo. Další muž je zase přesvědčený o tom, že ho jeho kočka varovala před rakovinou plic. Na místě, kde ho škrábala, mu doktoři našli velký nádor.

Narozdíl od případů psů neexistuje žádná konkrétní studie, která by tyto hypotézy potrdila nebo vyvrátila. Děje se tak nejspíš proto, že je těžší kočky motivovat jídlem nebo naučit povely, aby byly schopné u lidí identifikovat vážné onemocnění.

Článek z roku 2017 zveřejněný v časopise Applied Animal Behavior Science ale poukazuje na to, že kočky by měly mít tuto schopnost dokonce lépe vyvinutou než psi. Další odborníci na výcvik se ohánějí i tím, že kočku lze naučit na povely sedni, zůstaň, skákej, zazvoň a podobně, tak proč by se nemohly vycvičit na odhalování rakoviny.

Nezbývá než doufat, že se do výzkumu s kočkami někdo v nejbližší době pustí. Nicméně všechno nasvědčuje tomu, že kočka vás má přečtené a navíc vás i varuje, pokud budete smrtelně nemocní.