Dokážou psi skutečně vycítit strach a co dělat, když se s nimi dostanete do křížku?

Pavla Gabrhelíková

Říká se, že když psi vycítí náš strach, zaútočí. Jenže když proti vám stojí rozzuřená, krvelačná bestie, jen těžko zachováte ledový klid. Jak postupovat a skutečně pes poznal, že se ho bojíte?

Při strachu vylučuje naše tělo celou řadu chemikálií: pot, adrenalin, stresový hormon kortizol, někdy dokonce i moč. Je nasnadě, že když psi dokážou čichem odhalit rakovinu, rozpoznat, že se bojíme, pro ně zas takový problém nebude. Dokážou taky rozpoznat výrazy tváře jako úsměv nebo mračení. Prokazatelně se umí dostat i na „naši vlnu“, tím, že intuitivně vycítí naše rozpoložení.

Nebuďte oběť

To, že pes cítí, že se bojíte, ještě neznamená, že vás sežere. Každý jedinec bude reagovat jinak. Některý se stáhne, jiný znejistí a další může skutečně zaútočit. Podle vědecké studie z roku 2007 v magazínu Prevention napadají psi děti nejčastěji ze dvou důvodů: Bojí se o jídlo nebo je něco bolí. V těchto případech se v nich projeví ochranné pudy, navíc cítí úzkost. Dá se tomu samozřejmě předejít správnou výchovou.

Co se týče dospělých, podle doktorky Katherine Albro Houpt, profesorky na Cornellské univerzitě veterinární medicíny, je důležité, abyste se automaticky nestavěli do pozice oběti. Pokud začnete couvat nebo dokonce utíkat, uznáte, že jste slabší, což z vás dělá bezmocnou srnku.

Nejlepší je naučit se číst v psí řeši těla. Podle jeho výrazů, postavení těla a polohy ocasu snadno poznáte, jestli se vás chystá milovat nebo kousnout. Bude to užitečné zejména pro ty, kteří mají ze psů hrůzu.