Dokument o Amy Winehouse trhá rekordy! Trailer a video z natáčení zde

Redakce

Historicky nejúspěšnější první víkend ze všech domácích dokumentů, co do výše tržeb, zaznamenal dokumentární film Amy po premiéře v britských kinech, která proběhla v pátek 3. července. Mezi všemi dokumenty v historii britských kin si portrét zpěvačky Amy Winehouse sáhl na druhou příčku. Lepších výsledků dosáhl už jen film Fahrenheit 9/11 (USA 2004). Kromě diváků se v superlativech předbíhají také renomovaní recenzenti filmu: „Její hvězda se znovu zrodila,“ píše například The Guardian.

V ČR proběhla první a jediná veřejná projekce filmu 8. července na Mezinárodním filmovém festivalu Karlovy Vary. Do českých kin vstoupí Amy 6. srpna, ještě před tím však bude k vidění také v rámci Oficiálních ozvěn 50. MFF Karlovy Vary v pražských kinech Aero a Světozor a brněnské Scale. Podívejte se na oficiální český trailer

.

Oceňovaní tvůrci a výjimečný osud slavné zpěvačky

Celovečerní dokumentární film Amy vytvořil osvědčený tvůrčí tým, který v roce 2010 natočil vysoce ceněný dokument Senna o legendárním pilotovi F1 (Velká cena poroty na festivalu v Sundance, dvě ceny BAFTA): režisér Asif Kapadia, producent James Gay-Reese a střihač Chris King.

„Amy Winehouse potkal nešťastný osud a mě zajímalo, jak se něco takového mohlo stát přímo před našimi zraky. Jak někdo může umřít takovým způsobem v dnešní době a navíc v tak mladém věku?“ vysvětluje producent James Gay-Reese v oficiálních materiálech k filmu.

Ještě předtím, než tvůrci začali se zdlouhavým a náročným procesem sbírání rozhovorů a nelehkým úkolem natočit nový materiál, rozhodli se, že budou příběh Amy Winehouse vyprávět prostřednictvím jejích textů, které se budou objevovat na obrazovce v průběhu filmu. „Prvotní instinkt nám napovídal, že písně by ve filmu měly hrát klíčovou roli, že by měly tvořit jeho kostru,“ říká režisér Asif Kapadia. „Jakmile člověk pochopí její život a čte si její texty, zjistí, že jsou mnohem hlubší, než by se na první pohled mohlo zdát,“ dodává Kapadia.

Kromě živých vystoupení Amy i pohledů do zákulisí natáčení oblíbených hitů se mohou fanoušci těšit také na svědectví lidí ze zpěvaččina nejbližšího okolí. Ve filmu vystupují například Amyin otec Mitchel Winehouse, její bodyguard Andrew Morrsi, první Amyin manažer Nick Shymansky, bývalý manžel Blake Fielder, zpěvák Tonny Bennett a přátelé z dětství i dospívání.

AMY

Kým ve skutečnosti byla dívka, která stojí za slavným jménem Amy Winehouse? Co tato hudební ikona skrývala před okolním světem a proč zemřela v pouhých 27 letech? Celovečerní dokument nechává promlouvat zejména Amy samotnou prostřednictvím dosud nezveřejněných archivních záběrů, rozhovorů, ale především skrze její hudbu a původní texty, které vždy reflektovaly aktuální události jejího života.

Vidíme Amy jako obyčejnou dívku s obrovským talentem a touhou zpívat, jako zjevení ohromující hudební fajnšmekry, jako popovou hvězdu obletovanou fanoušky i jako oběť manipulovanou manažery a pronásledovanou bulvárními novináři, unikající k závislostem. Za známým mediálním obrazem ale odhalujeme hlavně Amy, která skutečně touží jen po dvou věcech: opravdové lásce a hudbě.

Celovečerní dokumentární film, Velká Británie 2015, 128 min.

Scénář, režie: Asif Kapadia 
Střih: Chris King 
Hudba: Antonio Pinto 
Vystupují: Amy Winehouse a další…

Premiéra v ČR: 6. srpna