Dokument o svérázném faráři Opři žebřík do nebe získal cenu Pavla Kouteckého

Redakce

Cenu Pavla Kouteckého za nejlepší dokument získala režisérka Jana Ševčíková za film Opři žebřík o nebe o kontroverzním faráři Mariánu Kuffovi. Ten se na faře ve slovenské vesnici Žakovce pod Tatrami stará o dvě stě padesát bezdomovců, bývalých vězňů, alkoholiků, drogově závislých, tělesně postižených a dalších sociálně znevýhodněných osob, které by jinak skončily na ulici, a snaží se jim dát novou šanci v životě. Členové poroty u filmu ocenili poctivost, s níž režisérka Jana Ševčíková zdokumentovala životní příběh faráře Kuffy, bývalého nadšeného horolezce. Toho k víře přivedla nehoda na Gerlachovském štítu. 

Snímek vznikal celkem pět let, režisérka si tak z podtatranské fary přivezla celkem dvě stě čtyřicet hodin natočeného materiálu. K neobvyklému faráři se dostala díky článku v novinách. „Farář Marián nekáže žádné teorie a nepředkládá intelektuální teze o občanskoprávní pomoci. Jeho síla pochází především z víry – i když ho denně potkáváte v zablácených pohorkách, montérkách a vaťáku od cementu. Říká: ,Chceš příležitost pro lepší život? Pomůžu ti, ale zapoj se. Chceš brát? Nauč se dávat,“ popisuje osobnost Kuffy režisérka. Věc má ale i druhou stránku: Marián Kuffa bývá na Slovensku kritizován pro svůj nekompromisní a netolerantní přístup k homosexuálům, o kterých mimo jiné tvrdí, že jsou jako masoví vrahové.

Snímek Opři žebřík o nebe byl v loňském roce k vidění v soutěži dokumentárních filmů na MFF Karlovy Vary a MFDF Jihlava a režisérka Jana Ševčíková za něj letos dostala výroční cenu Trilobit Beroun za mimořádný počin v oblasti audiovizuálních děl. (red)