Dopřejte si geniální non-stop depresi s White Lies


Když už jít proti proudu, tak fest. Letos by to asi nešlo jinak než v ponuré atmosféře, s texty o smrti a v černém oblečku. Britská scéna vysílá další nadějný signál, že svět ještě úplně nepohltilo rozjuchané disco. Kytaroví White Lies totiž ovládli nejen britské hitparády - těšit se na jejich depku můžeme i v Čechách. Bavit budou hosty červnového Planet Festivalu.

V návaznosti na celkový temně post-punkový koncept White Lies by se debut snad ani nemohl jmenovat více prozaicky než To lose my life… A když jsme v pilotním a stejnojmenném singlu vyzváni, abychom „zestárli všichni společně a zemřeli ve stejný moment“, asi si tak trochu budeme klepat na čelo. Copak jsme všichni emaři-depkaři, že nám producenti cpou jako největší naději letošního roku mladičké zoufálky s nadějí na smrt v očích? Jen kdyby ten refrén nebyl tak zatraceně chytlavý a nepřipomínal Depeche Mode v dobách největší slávy, ovšem s absencí elektroniky (o příměrech a kopírování Joy Division se toho napsalo tolik, že Ian Curtis musí vzteky v hrobě rotovat jako mixér).

Poslechněte si odkazy na Iana Curtise a Depeche Mode z mikrofonů White Lies

Posmrtné básně a chytlavé rytmy
Hopsavou náladu budete muset tentokrát hledat opravdu jinde, songy s názvy Death a Nothing to Give vám svými texty pochmurné stavy ani jarní únavu rozhodně nevylepší. Ale pokud anglicky zase tak dobře nerozumíte a nebo je vám docela fuk, o čem tihle tři dvacetiletí chlapíci z Londýna zpívají, užijete si dosyta chytlavých a zajímavých refrénů, které bez znalosti textu tak děsivě a depresivně neznějí. Bavit vás budou i nápadité aranže, stejně jako hluboce naléhavý vokál Harryho McVeigha, který vás neuvěřitelně pohltí (nejen)ve vůbec prvním singlu kapely Unfinished Bussines. A pokud anglicky mluvíte, stojí za to si smrt opěvující básně textaře a basáka Charlese Cavea pečlivě nastudovat.

Žádné lži, ale do puntíku naplněný potenciál
A tak nezbývá než konstatovat, že jeden z nejočekávanějších debutů letošního roku se povedl na výbornou. White Lies sice nenahráli nic překotně novátorského, nicméně kompaktní album se silnými texty a melodiemi se stává prozatímním hitem letošního roku. Celistvé, výborné album kapely s obrovským potenciálem. Prozatím poráží spousty současných kapel.

White Lies – To Lose My Life…
Stopáž:
45:07
Vydal: Universal
Skladby: Death, To Lose My Life, A Place To Hide, Fifty On Our Foreheads, Unfinished Business, E.S.T., From The Stars, Farewell To The Fairground, Nothing To Give, The Price Of Love

Témata:, ,