Dovolená pro milovníky přírody a bájí: V litevském lese vyrostly zvláštní budky, k čemu slouží?

Redakce

Pokud vás, co se dovolené týče, neužije na přeplněné pláže a předražené hotely, máme pro vás tip. Co takhle vyrazit do Litvy? Je tam totiž jeden speciální les, kde dělají místní vše pro to, aby se tu člověk co nejvíce propojil s přírodou.

Litevský les Anykščai je opředený lidovými pohádkami a jeho mystickou auru se rozhodl využít filmový režisér Vytautas V. Landsbergis. V rámci workshopu zapřáhl stavitele, architeka a šamany a v lese nechal vystavět plazící se stezku a speciální dřevěné budky určené k meditaci.

Stezka je inspirována litevskou pohádkou o hadech, u každé boudy pak jsou dva kameny, jeden symbolizuje mužský a druhý ženský element. Před některými stavoništi leží ohniště nebo větší oltářní kámen. Právě v těchto budkách mohou pěší turisté v klidu meditovat a propojit se tak maximálně s přírodou.

Les Anykščai je pro Litevce svázán nejen s pověstmi, ale také s básní Antanase Baranauskase, která vyjadřuje právě vztah mezi místními lidmi a jejich lesy. Její součástí jsou ale i narážky na ruský útlak Litevců v 19. století. Na fotky magického místa se podívejte do galerie.

Lety z Prahy na Island budou za pár šupů: Tady je 10 bizarních faktů o zemi víl a skřítků

GALERIE: Vyrazte do Kappadokie. Tam je realita lepší než Photoshop