Drive – hypnotická jízda s kladivem za volantem

Stefan-Titka

Do kin vstupuje s nálepkou „film roku“. Vyvolal nadšení na filmovém festivalu v Cannes a jeho režisér Nicolas Winding Refn tam dokonce získal cenu za nejlepší režii. Nevíme, jaký je váš názor, ale podle nás si každý film, kde hrdina zjednává spravedlnost pomocí kladiva a odnáší si ceny z Cannes, zaslouží minimálně pozornost.

Hlavní hrdina filmu Drive (Ryan Gosling) nemá jméno. Je to jen Řidič. Přes den pracuje v autoservisu a přivydělává si jako kaskadér v hollywoodských filmech, v noci se nechává najímat jako šofér při loupežných přepadeních. Zaběhnutý samotářský život se mu začne měnit v momentě, kdy se seznámí se sousedkou Irene (Carey Mulligan) a jejím malým synem.

Pouto, které mezi nimi vzniká, na chvíli přeruší návrat Irenina manžela z vězení. Muž chce začít nový život, ale mafie mu dává jasně najevo, že svůj dluh musí splatit poslední loupežnou akcí. Řidič se rozhodne manželovi pomoct, ještě ale netuší, že loupeží to všechno teprve začíná.

Drive – trailer

http://www.youtube.com/watch?v=uleGd_xXuo4

Drive Nicolase Windinga Refna je akční film, jaký se vidí jen málo. A jistě i to hrálo do noty porotě, která se rozhodla film v Cannes ocenit.

Je na hony vzdálen žánrově zdánlivě spřízněné sérii Rychle a zběsile; asi jako kdybyste chtěli srovnávat filmy Ingmara Bergmana a Michaela Baye. I přes svižný název nikam nespěchá a gangsterskou historku vypráví velmi poctivě a soustředěně. Režiséru Refnovi se nedá nic vyčíst ani co se vytváření jednoduché, ale funkční psychologie mezi postavami týče.

Třeba že je ve filmu vyloženě akčních scén pomálu, Drive vás udrží skoro až v hypnotickém napětí. I to málo akčních scén dokáže Refn využít tak, že diváka jejich kontrastní zasazení do jinak komorního celku vytrhne ze sedaček. Nemluvě o „nevinných“ scénách, kdy vám bude běhat mráz po zádech už jen ve chvíli, kdy si Ryan Gosling bere od malého chlapce kulku s otázkou: „To ti dal jeden z těch mužů?“. Hodně dělá režie a střih, na těchto místech si ale zároveň uvědomíte, jak dobrý Ryan Gosling ve své mlčenlivé roli je.

V mnoha ohledech je Drive gangsterský film odvyprávěný skoro až ve westernovém stylu. Hrdina-samotář, věčně si hrající v puse s párátkem, ochraňuje život ženy, kterou miluje, a jejího syna – i kdyby to měla být ta poslední věc, co v životě dokáže.

Živé koně možná vystřídaly koně pod kapotou, pořád je tu ale hrdina, kterému fandíte…a kterému nakonec prominete i to poněkud drastické kladivo. Spravedlnost zkrátka bolí.

Drive
Režie:
Nicolas Winding Refn
české titulky, 101 min

Hrají: Ryan Gosling, Carey Mulligan, Christina Hendricks, Ron Perlman, Bryan Cranston
Premiéra v ČR: 15. září 2011