Dříve solný sklad, dnes stylový klub Solnice


Pokud to nemáte daleko do Českých Budějovic nebo se v létě chystáte na jih Čech, určitě si nenechte uniknout klub Solnice. Podnik, který najdete nedaleko náměstí Přemysla Otakara II., láká nejen přátelskou atmosférou, ale i svou historií. V 16. století tady totiž stával solný sklad.

c.k. SolniceKdyž jsem poprvé vstoupil do Solnice, říkal jsem si: „Tady to vypadá jak v nějaký stodole.“ Ale když jsem se po prostorné místnosti lemované dřevěnými trámy porozhlédl pořádně, zjistil jsem, že právě díky tomu je klub Solnice výjimečný. To potvrzuje i vedoucí klubu, který hned na úvod našeho povídání říká, že nejzajímavější na klubu je jeho původ ze 16. století. Tehdy prostory sloužily jako solný sklad.
Hlavní dění dnes probíhá především v přízemní místnosti, kde se pořádají divadelní představení, autorská čtení a koncerty. Klub sice dává prostor regionálním hudebníkům a umělcům, to ale neznamená, že byste se tady nedočkali nějakého zvučnějšího jména. Alespoň jednou za měsíc Solnice hostí koncert známé kapely nebo zpěváka (v poslední době tu hráli například Please the Trees, Toxique nebo -123 minut). V klubu nejčastěji uslyšíte jazz, folk nebo world music. Pořádný rockový nářez? Ten byste tu hledali jen stěží. K prostorám Solnice ale patří i první patro, kde většinou narazíte na výstavy fotografií. Přes den se z klubu stává kavárna. Nemáte-li tedy chuť na kulturu, můžete prostě jen zajít posedět a nasát atmosféru.
Vrcholem celé koncertní sezóny bývá Svatojánská slavnost, letos 23. června. Během slavnosti se z klubu dostanete ke slepému rameni řeky Malše, kde se odehrává představení na motivy Shakespearovy hry. Celá akce se později přesouvá do klubu a zábava jede až do rána.

Výhodou klubu je fakt, že je nekuřácký. S kuřáky nesympatizuje od svého otevření hlavně kvůli dřevěnému interiéru a historické hodnotě budovy. Mezi další důvody, proč se vyplatí do Solnice vyrazit, patří přátelský personál. Ten sestává především z mladých lidí, které baví kultura.   

Co: c. k. Solnice
Kde: Česká 66, České Budějovice
Proč: Nekuřácký klub téměř v centru, který nabízí bohatý program z mnoha odvětví kultury. Atmosféru podtrhuje historický původ budovy a příjemný personál.
Vstup: kolem 100 Kč, na regionální umělce zhruba za polovic
Z nápojového lístku (v podobě obalů gramofonových desek):
Točený Samson 11° –  25 Kč
Pilsner Urquell v láhvi – 35 Kč