Drsní a neklidní: 10 keltských bohů, které uctívali i naši předkové

Redakce

Keltové, to nejsou jen muži v kápích, jmelí a Asterix s Obelixem. Kdysi mocný národ se vyskytoval i na našem dnešním území, a tak zřejmě i ta vaše prapraprapra...prababička uctívala některé z následujících božstev.

 1. Dagda
  Nejvyšší keltský bůh, zběhlý a dokonalý ve všech oblastech; mistr umění, řemesel, ale také schopný válečník, který zároveň ovládá i čarodějnictví a může vrátit život. Byl přezdíván otec všech, král čtyř živlů či pán vědomostí. Je tedy jasné, že jeho pozemskými svěřenci byli králové a druidové. Dagdovou jedinou slabostí bylo pozemské jídlo, které miloval, a proto je vyobrazován jako velký a tučný stařec.
 2. Taranis
  Bůh, který má blízko ke slovanskému Perunovi či k severskému Thorovi. Pán blesků a hromů, samozvaný vládce nebes. Často je vyobrazován se zářivou spirálou v rukou – ta má symbolizovat slunce. Občas místo toho třímá kladivo, sekeru nebo blesk. Kněží mu odváděly oběti tím nejkrutějším způsobem – stavěli velké dřevěné panáky, do nichž pak zavřeli živé a celou konstrukci zapálili.
 3. Toutatis
  Toutatis byl bůh války, zároveň ale patřil k božstvům ochranným. V době míru zajišťoval blahobyt a dobrou úrodu a po bitvách mu lidé zasvěcovali uloupenou kořist, aby jim on zaručil další úspěchy. Jeho ženským protějšek je koňská bohyně Epona.
 4. Epona
  V našich zemích byla bohyně odrážející kult Matky země, známa pod jménem Kotys. Byla zobrazována jako krásná plavovlasá žena sedící na koni, neboť právě chovatele těchto bohů chránila. V širším pojetí byla především strážkyní rodinného krbu, štěstí, plodnosti a blahobytu. 
 5. Morrigan
  Bohyně-věštkyně Morrigan má tradici výhradně v Irsku, i v dalších keltských zemích ale existují postavy jí podobné. Morrigan chodí po zemi v podobě ženy v černé zbroji a se dvěma kopími, v případě nutnosti se mění v černou vránu. Zvěstuje smrt či prohru v bitvě, chrání ženy a hlavně čarodějnice.
 6. Cernunnos
  Jeho jméno v překladu doslova znamená rohatý. Dlouhovlasý vysoký muž s parohy je strážcem lesa a bohem přírody, regenerace a života. Často je malován, jak klidně sedí v blízkosti nebezpečných zvířat – třeba hadů či medvědů.
 7. Brigid
  Jedna z nejznámějších keltských bohyní. Dcera Dagdy, která dohlíží na dvě nejdůležitější věci – na porody a na vaření piva. Zasvěceny jí byly studny obsahující tu nejposvátnější tekutinu, vodu. Zároveň je patronkou léčitelství, vědy a poezie. Když její syn Ruadan padl na bojišti, vypravila se ho Brigida oplakávat přímo na bojiště a dala tak základ keltskému žalozpěvu caoine.
 8. Aengus
  Patron lásky a milenců měl nelehké dětství. Jeho matka, ač panna, otěhotněla a aby to skryla před manželem, přinutila Slunce, aby celých devět měsíců stálo na nebi na tom samém místě. Její muž tak měl dojem, že neuplynul ani jediný den. Aengus je přezdíván božský mladík a ve vztazích hraje úlohu smiřovatele a zachránce.
 9. Nuada
  Nuada býval kdysi králem božského rodu Tuatha Dé Danann, v souboji ale přišel a ruku a trůnu se tak musela vzdát. Podle tradice totiž králi mohly být pouze bezchybné bytosti. Kovář pak Nuadovi vyrobil novou ruku ze stříbra. Je bohem světla, ohně a řemesla a pověstný je jeho meč, který jedním sekem dokáže rozhodnout o osudu celého národa.
 10. Lug
  Syn Matky země a ochránce rolníků a zemědělců. Jeho jméno v překladu znamená zářící nebo jasný a proto se traduje, že mu z tváře vycházely paprsky tak silné, že smrtelník při pohledu na něj mohl i oslepnout.

Tajemné Japonsko: Seznamte se s mýtickými bytostmi ze země krvavého slunce

Bájná zvířata, v jejichž existenci lidé kdysi opravdu věřili