Drsný Harry možná zestárnul. V Gran Torinu však Clint Eastwood znovu září

Stefan-Titka

Clint Eastwood ještě stále neřekl poslední slovo a ani ve svých osmasedmdesáti letech neztrácí nic ze své tvůrčí energie a pracovního nasazení. V roce 2008 stihl natočit hned dva filmy. Výměna měla českou premiéru ke konci minulého roku, Gran Torino se k nám dostává až teď.

Filmy Výměna a Gran Torino nemohou být rozdílnější. První byl sugestivním vylíčením silného příběhu podle skutečné události, posazeného do 20. let minulého století, zatímco Gran Torino silně rezonuje s dnešní dobou. Je to dílo, které se z poslední „pětiletky“ Eastwoodovy režijní filmografie nejvíc dotýká palčivých otázek dnešní společnosti, především rasových a kulturních předsudků.

Žádné laciné moralizování
Clint Eastwood
se sám obsadil do hlavní role staromileckého válečného veterána Walta Kowalskiho, lpícího na hodnotách starého světa a odmítajícího vše nové. Po smrti manželky zůstává jeho jedinou vášní Gran Torino, auto, které opečovává ve své garáži. To se mu ale pokusí ukrást Thao, chlapec z hmongské komunity žijící v jeho sousedství. Chlapcova rodina chce, aby si syn pokus o krádež u postiženého odpracoval. Starý muž se díky vztahu s mladíkem seznamuje nejen s odlišnou kulturou, ale poznává i sám sebe, když je nucen přehodnotit své rasistické předsudky.

Podívejte se na ukázky z filmu Gran Torino

Směr, kterým se bude příběh vyvíjet, se dá odhadnout. Ale díky uvědomělé režii nespadá Gran Torino do laciných moralistních poselství, přestože se kolem nich krouží po celou dobu. Eastwood jen potvrzuje, že jeho síla tkví v silném filmovém vyprávění, kdy i jednoduchý příběh dokáže podat tak, že ani nedutáte. Znovu se projevuje i jeho humanismus, dost možná v největší míře – snaha nejen odvyprávět, ale i něco vyprávěním sdělit. Do popředí se tak kromě otázek rasismu a soužití odlišných kultur dostávají témata, která přišla na přetřes už třeba v Million Dollar Baby – ať už je to střet starého a nového světa (udržování konzervativních amerických hodnot v postavě Walta), dysfunkční vztahy v rodinách (rodič-potomek), nebo otázky víry. 

Skvělý režisér i herec
Clint Eastwood dokazuje nejen svou režisérskou zručnost, ale předvádí i jeden ze svých nejlepších hereckých výkonů kariéry. A to i přesto, že po celý film jeho cynický hrdina vlastně jen mručí, odsekává drsné hlášky typu „vypadněte z mého trávníku!“ nebo se prostě jen mračí. Pořád to tam ale je. Někdejší Drsný Harry možná zestárnul, ale stačí, aby gestem ruky jenom naznačil zbraň, a přeběhne vám mráz po zádech.

Gran Torino
USA, 2008,  české titulky
Režie: Clint Eastwood

Hrají:
Clint Eastwood, Christopher Carley, Bee Vang, Ahney Her  a další
Premiéra v ČR: 16. dubna 2009