Drumwave – ojedinělý projekt

Milan-Janecek

Na české scéně vznikl počátkem letošního roku ojedinělý hudební projekt. Trojice úspěšných bubenických osobností spojila své síly s neméně úspěšným hráčem na klávesové nástroje a dali dohromady zajímavou kapelu s názvem Drumwave.

Na počátku toho všeho bylo pokušení bubeníka Martina Vajgla zkusit něco nového, neotřelého, založit skupinu, ve které by měly výrazné zastoupení bicí nástroje.

Martin Vajgl je jméno, které se na české scéně skloňuje stále více. Je to absolvent konzervatoře Jaroslava Ježka na bicí nástroje. V letech 1994 až 2003 byl členem legendární Vltavy, od roku 2003 hraje v kapele –123 minut. Navíc působí i ve skupinách Wanastowi Vjecy a od letoška nově i v Čechomoru.

Myšlenku na tento projekt nosil Martin v hlavě již delší dobu, ale teprve začátkem tohoto roku uzrál čas k jejímu uskutečnění. Projekt nazval Drumwave a oslovil pro něj tři výrazné osobnosti tuzemské hudební scény. Klaudiuse Kryšpína, jednoho z nejuznávanějších bubeníků, dlouholetého člena Pražského Výběru, bývalého člena Stromboli, který ale nahrál i alba dalších interpretů. Např. Rány Zuzany Michnové nebo první desku Žlutého psa.

Dalším osloveným je klávesista Zdeněk Zdeněk, člen mnoha kapel a sdružení, za všechny jmenujme alespoň Bacily Václava Neckáře nebo jazzové kvarteto Naima. Podílel se na nahrávkách Karla Svobody, Heleny Vondráčkové, Hany Hegerové nebo Jiřího Schmitzera. Je autorem hudby k televizním Večerníčkům.

Posledním členem kapely je bubeník Tomáš „Kobdzey“ Kašpar, člen norské kapely Pluto and the Planets. Spolupracuje s Filipem Benešovským v tribute kapele skupiny Pink Floyd a je také zvukařem ve studiu Sono.

Na turné Drumwave 2008 kapela představí kompozice Martina Vajgla pro klávesy a akustické a elektronické bicí nástroje, které kapela chce rozvést do jednotlivých celků, tzv. vln. Přestože je to odvaha ba dokonce troufalost, předvést něco podobného na hudební scéně, jména všech zúčastněných zaručují, že nepůjde jen o prázdnou technickou exhibici bubeníků, ale o svébytný a zajímavý hudební projekt.