Důležitá čísla, která byste si měli pamatovat. A nemyslíme tím ta telefonní

Lucie Bryndová

Své první telefonní číslo si prý pamatuje téměř každý. Zrovna tak jako máte v hlavě uložený pin od telefonu, karty nebo třeba hesla k různým počítačům a účtům. K tomu data narození příbuzných a telefonní čísla v případě nouze. Existují ale ještě další čísla, která byste měli mít neustále na paměti. Nejde o žádné speciální kombinace. Každé číslo se vztahuje k vašemu zdraví. A proto, že je zdraví až na prvním místě, byste jim měli věnovat zvlášť velkou pozornost. Která to jsou?

  • 5 – Maximální počet alko skleniček za týden. Možná vás to číslo překvapilo. Ale nová studie, která byla provedena ve Velké Británii, zcela vyvrátila všeobecně tradované tvrzení, že je jedna sklenka vína denně zdraví prospěšná. Vypít byste prý neměli více než pět skleniček týdně. Větší množství alkoholu podle výsledků studie zvyšuje riziko mrtvice, srdečního selhání a dalších srdečních onemocnění. Kromě poškození srdce má vyšší než doporučené množství zkonzumovaného alkoholu podíl na problémech s játry a na vzniku některých druhů rakoviny.
  • 130 – Hodnota systolického tlaku, která signalizuje hypertenzi. Jistě víte, že se při vyšetření krevního tlaku hledí na dvě čísla. Vyšší číslo je hodnota systolického tlaku a nižší je diastolický tlak. Pokud se hodnota vyššího čísla přehoupne na číslo 130 a vyšší, měli byste být na pozoru. Právě to značí vysoký krevní tlak. Dříve byla stanovena hranice na 140/90. Zvýšené riziko srdečních chorob ale vzniká již při nižší hodnotě. Tuto hranici nastavila American College of Cardiology společně s American Heart Association. Někdy stačí malá změna ve stravovacích návycích, omezení soli, dostatečný spánek nebo přestat kouřit. Jindy už musí zasáhnout lékař a předepsat vhodné léky na snížení tlaku. Nepodceňujte pravidelné měření a tlak si hlídejte.
  • 150 – Minimální počet minut strávených aktivním pohybem týdně. Sedíte každý den jako pecka v kanceláři a divíte se, že vám roste zadek, bolí vás za krkem, záda a máte držení těla na úrovni osmdesátileté babičky? Nikdo neříká, že musíte cvičit každý den, ale nějaký minimální pohyb byste pro své zdraví udělat měli, a to konkrétně alespoň 150 minut týdně. Svižná procházka pětkrát do týdne bohatě stačí, pokud nemáte vysoké nároky.
  • 400 – Maximální denní dávka kofeinu (v miligramech). Nedáte na ráno bez šálku kávy dopustit? Schůzka bez kávy jako by nebyla a po obědě přece nemůžete vynechat znovu tuhle voňavou dobrůtku s nějakou sladkou tečkou? Pak je to v pořádku. Dopřát si můžete klidně čtyři šálky kávy denně. Právě takové množství by nemělo mít vliv na nespavost, bolest hlavy nebo zrychlený srdeční tep, ale naopak vašemu zdraví prospěje.
  • 1000 – Optimální denní příjem vápníku pro silné kosti (v miligramech). National Osteoporosis Foundation doporučuje všem ženám ve věku 50 let a méně, aby přijímaly 1000 miligramů vápníku denně. Starší ženy by pak měly přijímat až 1200 mg. Toto množství můžete hravě docílit správnou kombinací potravin. Stačit vám k tomu bude zhruba 100 gramů mletého máku nebo tučný tvaroh, sýry (ementál, gouda a eidam), ryby a některé druhy zeleniny (kapusta, brokolice, pórek, celer nebo kedlubna).