Dům Iana Curtise z Joy Division má nového majitele. Přemýšlí o muzeu

Redakce

77 Barton Street, Macclesfield, UK. To je adresa domu, kde žil zpěvák Ian Curtis z Joy Divison, jenž si ve věku 24 let vzal před 35 lety život a kde teď bude jeho muzeum. Novým majitelem je hudebník Hadar Goldman, který dům odkoupil za 190 tisíc liber od původních majitelů. Původní cena byla 115 tisíc, dalších 75 tisíc přidal na poplatcích. V domě se v roce 2007 natáčel film o kapele Control.

„Ačkoliv jsem za dům dal skoro dvakrát tolik než jsem předpokládal, věděl jsem, že do toho musím jít. Jsem velký fanoušek Joy Division a Iana Curtise a když jsem viděl, že se fanouškům peníze nepodařilo vybrat, nebyla jiná možnost,“ řekl. „Není to jen otázka historie. Joy Divison jsou vzor pro spoustu dnešních kapel,“ dodal.

Z dobu Iana Curtise by mělo být muzeum, na což se názory různí. Bývalí nejlepší kamarádi, zakladatelé Joy Divison a už mnoho let rozhádaná dvojice kytarista Bernard Sumner a basista Peter Hook si samozřejmě protiřečí. Zatímco Hook je z myšlenky muzea nadšený, pro Sumnera je to bolestivá záležitost a nechtěl by mít tento dům zafixovaný jako místo smrti svého blízkého přítele. (red)