DVA vyrážejí na turné s deskou inspirovanou americkým městem Nipomo

Redakce

Jsou DVA a na webu svoje fanoušky zdraví velkým AHOJ. Jinak ale mluví jazykem legračních snů a nedávno vydali desku, kterou pojmenovali Nipomo. Řeč je o Báře a Janovi Kratochvílových, muzikantech, kteří svoje písničky zpívají v řeči, v níž je něco z angličtiny, severských jazyků a hlavně hodně z vlastní imaginace; DVA působí jako malé děti, které ruku v ruce vyrážejí na procházku, pozorují cvrkot kolem a bezelstně o něm cosi komusi vyprávějí. (Podívejte se na nejnovější klip Nunki, pro kapelu ho vytvořily děti 6 až 12 let staré).

Nipomo je v pořadí třetí deska, již tentokrát hodně ovlivnil výlet DVA do severní Ameriky. Podle městečka Nipomo ji pojmenovali, úvodní skladba má také americky drsnější zvuk. Zlváštní jazyk, v němž jde rozluštit třeba místní název Mexico, tu v kontrastu s klasicky vystavěnou melodií sloka – refrén působí o to zvláštněji. Stejně tak písnička Surfi se smyčkou zvuku pingpongového míčku; o čem Bára Kratochvílová zpívá, to sice ví jen ona, skladba ale díky nápovědě v názvu a folkové akustické kytaře zní jako příjemná letní oddychovka. „Celé naše album je plné zážitků z roadmovie Los Angeles – Big Sur – San Francisco – Texas a zní v něm i něco indiánského,“ dodávají hudebníci.

Termíny turné DVA

Kromě emocí spojených s rozlehlými kraji do barevné a mnohovrstevnaté desky ale DVA zapracovali i vyloženě chatařské zvuky chůze v trávě, zpěv ptáků či tleskání. Písnička Meteor tak rázem spíš než výlet k oceánu připomíná spíš bloumání po zahradě kdesi na venkově. 

Jak všechno tohle zní naživo a jak moc se DVA na Nipomo odchýlili od na první poslech méně konkrétních tvarů starších písniček z alb Hu a Fonók, to může posoudit na turné, které začíná dnes v Pardubicích. V pražské Meet Factory se zastaví 1. dubna. Na některých koncertech DVA doprovodí elektro-písničkářské duo Monikino Kino Moniky Midriakové a Petra Marka z Midi Lidi.

A jaké mají DVA další plány? Během červnového koncertování v Polsku patrně vznikne společné indiánské album u ohně se spřízněnými

, ještě během jara budou DVA dodělávat hudbu k výukové počítačové hře Československo 38-39 pro Karlovu univerzitu a na letní prázdniny plánují novou hru s Járou Plachým a Amanitou Design. „Bude se jmenovat Chuchel, víc zatím prozradit nemůžeme. Snad jen, že to bude sranda,“ usmívají se DVA. (sli)