DVA vyrážejí na turné s deskou inspirovanou americkým městem Nipomo

Redakce

Jsou DVA a na webu svoje fanoušky zdraví velkým AHOJ. Jinak ale mluví jazykem legračních snů a nedávno vydali desku, kterou pojmenovali Nipomo. Řeč je o Báře a Janovi Kratochvílových, muzikantech, kteří svoje písničky zpívají v řeči, v níž je něco z angličtiny, severských jazyků a hlavně hodně z vlastní imaginace; DVA působí jako malé děti, které ruku v ruce vyrážejí na procházku, pozorují cvrkot kolem a bezelstně o něm cosi komusi vyprávějí. (Podívejte se na nejnovější klip Nunki, pro kapelu ho vytvořily děti 6 až 12 let staré).

Nipomo je v pořadí třetí deska, již tentokrát hodně ovlivnil výlet DVA do severní Ameriky. Podle městečka Nipomo ji pojmenovali, úvodní skladba má také americky drsnější zvuk. Zlváštní jazyk, v němž jde rozluštit třeba místní název Mexico, tu v kontrastu s klasicky vystavěnou melodií sloka – refrén působí o to zvláštněji. Stejně tak písnička Surfi se smyčkou zvuku pingpongového míčku; o čem Bára Kratochvílová zpívá, to sice ví jen ona, skladba ale díky nápovědě v názvu a folkové akustické kytaře zní jako příjemná letní oddychovka. „Celé naše album je plné zážitků z roadmovie Los Angeles – Big Sur – San Francisco – Texas a zní v něm i něco indiánského,“ dodávají hudebníci.

Termíny turné DVA

Kromě emocí spojených s rozlehlými kraji do barevné a mnohovrstevnaté desky ale DVA zapracovali i vyloženě chatařské zvuky chůze v trávě, zpěv ptáků či tleskání. Písnička Meteor tak rázem spíš než výlet k oceánu připomíná spíš bloumání po zahradě kdesi na venkově. 

Jak všechno tohle zní naživo a jak moc se DVA na Nipomo odchýlili od na první poslech méně konkrétních tvarů starších písniček z alb Hu a Fonók, to může posoudit na turné, které začíná dnes v Pardubicích. V pražské Meet Factory se zastaví 1. dubna. Na některých koncertech DVA doprovodí elektro-písničkářské duo Monikino Kino Moniky Midriakové a Petra Marka z Midi Lidi.

A jaké mají DVA další plány? Během červnového koncertování v Polsku patrně vznikne společné indiánské album u ohně se spřízněnými

, ještě během jara budou DVA dodělávat hudbu k výukové počítačové hře Československo 38-39 pro Karlovu univerzitu a na letní prázdniny plánují novou hru s Járou Plachým a Amanitou Design. „Bude se jmenovat Chuchel, víc zatím prozradit nemůžeme. Snad jen, že to bude sranda,“ usmívají se DVA. (sli)

 

swipe helper

Mezi články můžete přecházet pohybem prstu na displeji do stran

zavrit