Eagles of Death Metal – čiré štěstí v pátek třináctého


Někomu v pátek třináctého přeběhne přes cestu černá kočka – smůla! V Praze přeběhli přes cestu stovkám rockuchtivých lidí (plánovaně) kalifornští ďáblové rock´n´rollu. S nevídanou samozřejmostí, plní energie. Eagles of Death Metal rozpumpovali Lucerna Music bar až po střechu.

Americká kapela Eagles of Death Metal dokázala natěšené fandy v LMB rozparádit takovou silou, až si zpěvák a frontman Jesse Hughes mohl nevěřícně ukroutit hlavu. Jako malé dítě si užíval nečekanou radost pozitivně naladěných lidí. Ostatně, bujarou podporu si vychutnávali i ostatní členové kapely Brian O´Connor, Dave Catching a Joey Castillo. A rozjeli ojedinělý a neovladatelný rock´n´rollový nářez. Nikoliv metal, jak si neználkové všeobecně myslí v odkazu na název kapely. Jedinou vadu na kráse způsobila včerejšímu koncertu skutečnost, že jedna z vůdčích osobností kapely nepřijela. Josh Homme místo sebe vyslal s bicími kolegu ze sbratřených a slavnějších Queens Of the Stone Age. Důvod jeho nepřítomnosti byl prostinký: QOTSA natáčejí novou desku a Homme jako leader obou kapel nemohl chybět na té důležitější akci. Ovšem zaskakující bubeník Joey Castillo důvěru nezklamal. A tak mohla kapela bez problémů, plnohodnotně a s nevídaným apetitem zahrát zaplněnému sálu jak staré, známé a dobré kousky Boy Bad News, Cherry Cola, I Only Want You, tak i ty z nejnovější desky Heart On, která vyšla v loňském roce, Wanna be in L.A. a Secret Plans.

Poslechněte si hitovku Cherry Cola

Testosteron stříkal do všech stran
Téměř dvouhodinovému koncertu vévodila suverenita tryskající ze samého nitra americké povrchnosti. Eagles of Death Metal se neberou nikterak vážně, ze všeho si dělají legraci a tudíž i ze sebe. Život je pro ně především zábava. Jak jinak si totiž vysvětlit, že Jessie Hughes dosud neshodil ten příšerný knír a navíc ho podpořil trčící zrzavou bradkou? Že si parta skoro čtyřicátníků oblékne upnuté džíny, vyleze na pódium a hází na přítomné dámy laškovné pohledy, plné perverzní namyšlenosti? Třeba by se to dalo vysvětlit i tím, že se jedná jen o povrchní povaleče bez úcty k okolí. Ale to by v očích Hughese po celou dobu koncertu nezářilo čiré nadšení, skoro hmatatelná euforie a radost z dobře odehraného koncertu.

Lásku, mír, zábavu a rock´n ´roll navždy!

Eagles of Death Metal
13. března 2009, Praha, Lucerna Music bar
Setlist: I Only Want You, Make a Bang, Bad Dream, Heart On, Secret Plans, Already Died, Mowi´m  a Fool, Just 19, Anything Cept, Whorehoppin, Boy Bad News / Midnight, Brown Sugar, Cherry Cola, Wanna Be In L.A., Speaking in Tongues