Eddie Stoilow: Lidi si myslí, že jsme cizinci

Hana-Slivova

Před několika dny získala Českého Slavíka jako skokani roku. Na vzestupu je ale kapela Eddie Stoilow od roku 2009, kdy vydala desku The Best Of. Na jejích koncertech se v roli hostů objevovaly a stále objevují známé postavy - herec Bob Klep a moderátor Pavel Cejnar, nyní fotbalista-bubeník Petr Čech. "Nezúčastnění to vnímají jako pomůcku, jak se zviditelnit, ale všechno vzniklo na rodinné bázi. Známe se s nimi dlouho," vysvětluje klávesista David Šmídt.

Na koncertě v MeetFactory 14. prosince oslaví Eddie Stoilow deset let. Jaké tři momenty byly pro kapelu nejdůležitější?
David Šmídt, klávesy
: Zní to pateticky, ale my jsme s Eddie Stoilow jako rodina, třeba s bubeníkem se znám už dvacet let. Důležitý byl pro nás tedy den, kdy jsme se rozhodli, že dáme dohromady kapelu.
Zásadní bylo vydání první desky, kterou jsme velmi skromně pojmenovali The Best Of. Na kvalitnější materiál jsme čekali sedm let, takže pro nás to opravdu "to nejlepší" bylo.   
Důležitý byl i náš první singl; nikdo neví, jestli za přelomovou skladbu považovat Frozen, nebo Floating. Každopádně lidi, kteří na nás dorazí na festival, se většinou diví, že obě písničky znají – a že je zpívá česká kapela.

Eddie Stoilow, držitelé Českého Slavíka v kategorii Skokan roku v roce 2012, oslaví 14. prosince koncertem v Meet Factory 10 let fungování.

Zazní písničky z obou desek The Best Of (2009) a Oh My God! (2011), včetně hitovek Hey You, Frozen nebo Floating, stejně jako dva nové singly Piano Piece a Movember Love. Těšit se můžete i na coververze a akustický set.
A jestli dorazí další muzikanti, případně bubeník Petr Čech? To je překvapení.

Nepoznají český přízvuk?
David:
Jsme v kontaktu s lidmi, kteří žijí v cizině, a ti tvrdí, že náš zpěvák Honza Žampa akcent nemá. Jasně, vždycky se najde někdo, kdo do toho vrtá, my ale dáme spíš na fanoušky, které bavíme a kteří neřeší, jestli jsme popíček.

Eddie Stoilow se od začátku spojují se známými jmény, na koncerty jste si zvali herce Boba Klepla nebo moderátora Pavla Cejnara. Někdo by si mohl myslet, že je to laciná pomůcka, jak se rychleji dostat do povědomí.
David:
Ano, nezúčastnění to vnímají jako pomůcku, a stejně tak je to i s naší spoluprací s Petrem Čechem. Ale všechny tři kooperace vznikly v podstatě na rodinné bázi.
S Pavlem se známe dlouho, s Petrem Čechem také a Bob Klepl je rodinný kamarád našeho zpěváka Honzy. Byl to Bob, kdo nám na první zkoušce představil postavu kosmonauta Eddie Stoilowa a doporučil nám, ať se jmenujeme po něm.

Poslechněte si Eddie Stoilow v YouRadiu

Jak jste se seznámili s Petrem Čechem, který si s vámi čas od času zabubnuje?
David:
Známe se dlouho přes Petrova manažera, ale nikdy jsme za ním s nápadem zahrát si nepřišli; to management kontaktoval nás.  
Petr Čech: Spolupráce vznikla spontánně ve zkušebně. Hned jsme zjistili, že si sedneme jako lidi i po hudební stránce.

Davide, jak se vám daří s tak vytíženým člověkem jako je Petr Čech sladit termíny?
David:
Zkoušku domluvíme předem a Petr na ní jede rovnou z letiště. Někdy zase napíše, že ví, že v daném termínu bude v Praze, a že my máme koncert – a že by si tedy s námi šest skladeb dal.

Petře, poprvé jste s Eddie Stoilow hrál loni na podzim v Rock Café. Byl jste za bicími nervózní?
Petr:
Spíš bylo zvláštní, že místo diváků na nás mířily desítky kamer. Vypadalo to, jako když je v sále rozsvíceno. Kluci mě ale podrželi, takže jsme si hraní užili.
David: Něco podobného jsme pak zažili i v Polsku. Když jsme hráli v českém domě na fotbalovém EURU, dorazila spousta štábů. Úplně nezvyklá situace. Ukázat lidem, že i Petr – osoba, kterou všichni znaji jako ikonu – myslí bubnování vážně, je výzva. Hodně se zlepšuje. Má talent a je na něm vidět, že maká.

Petře, účinkoval jste také v klipu Piano Piece. Dorazil jste fyzicky na natáčení, nebo je tam vaše postava doklíčovaná?
Petr:
Nene, doklíčovaná není. Byla zářijová neděle, já právě přiletěl do Prahy a rovnou z letiště jsem jel do zkušebny. V té době se zrovna připravoval i videoklip k Piano Piece, tak jsme si ze zkušebny na chvíli odskočili před kameru. Prostě ideální den. Kluci mě vytáhli do akce a já si to užil.

Jak často si s přáteli zahrajete doma v Londýně? Psalo se o tom, že Tomáš Rosický rád hraje na kytaru.
Petr:
Ano, Tomáš hraje na kytaru velmi dobře a někdy se odreagujeme a zahrajeme si spolu. Na zahradě jsem si postavil menší studio, je to vlastně i zkušebna. Moje děti si ji možná oblíbili více než já.

Témata: