Eliška Balzerová: Marihuana? Když pomáhá, nemám s ní problém

Hana-Slivova

Do kin se 19. ledna chystá nová česká komedie Láska je láska. Vypráví o vztazích v každém věku a v každé životní situaci a pyšní se řadou vynikajících herců - v hlavní roli září semetrika Simona Stašová, dobrák děda Petr Nárožný anebo exfotbalista Ondřej Vetchý. Výraznou roli ve filmu získala i Eliška Balzerová, která své filmové stáří zasvětila kouření a distribuci marihuany. Což bylo také téma našeho rozhovoru.

Film Láska je láska se dotýká řady aktuálních témat, od potřeby lásky v každém věku přes problémy s vlastní sexualitou až po legalizaci marihuany pro lékařské účely. Jaké poselství jste si z filmu odnesla vy jako Eliška Balzerová?
Prakticky každá dvojice, která se ve filmu objeví, dokonce i psi, řeší zamilovanost. Třeba já s Petrem Nárožným ztvárňuejme „školní lásku po letech“, což byla docela legrace. Na začátku jsme si sami pro sebe museli vysvětlit náš věkový rozdíl, protože jsme si spočítali, že to je shledání po čtyřiceti letech. Aby to pro naše postavy sedlo, byl Petr ve vyšším ročníku a já v nižším. Dva abiturienti, kteří na stará kolena prožívají lásku, to bylo moje hlavní téma.

Láska je láska: Každý hledá štěstí

Nová komedie režiséra Milana Cieslara a scenáristy Martina Horského se s většími či menšími úspěchy snaží s humorem a nadsázkou popasovat s řadou aktuálních témat, mezi něž patří zdravotní hendikep, homosexualita, romská otázka  a v neposlední řadě také legalizace marihuany.

Filmu výrazně pomohlo hvězdé herecké obsazení. Simona Stašová v roli semetriky a netolerantní matky září vedle Ondřeje Vetchého, rezignovaného sympaťáka, žijícího ze zašlé slávy kariéry aktivního fotbalisty. Jejich syn Petr Vančura, jehož homosexualitu matka nemůže přijmout, má proto logicky blíž k němu.

Aneta Krejčíková v roli slepé Marušky trochu zastiňuje svého hereckého partnera Marka – Macieje Cymoreka, jehož nadšení pro věc ale chvilkové výpadky srovnává.
Role sedla i Petrovi Nárožnému coby starostlivému dědovi Marušky a šmrncovní Elišce Balzerové,která po Ženách v pokušení (recenze) dostala další výraznou roli.

Škoda, že autoři filmu víc "nekrátili". Doslovnost scén, několik nezvládnutých klišé a tlačení na pilu (například postava hlídače Rudolfa Hrušínského ml. a jeho neutuchající slabost pro ženská ňadra) příběh místy zbytečně sráží.

Všechno o filmu Láska je láska se dozvíte ve speciálu

Ve filmu ztvárňujete ženu, která pěstuje marihuanu, aby se udržela v ucházejícím zdravotním stavu. Jak se během natáčení vyvíjel váš názor na tuto drogu?
Musím přiznat, že jsem ji trochu vzala za své. Ospravedlňuju si to jednoduše: jestli staří lidé díky ní mohou zůstat o trochu déle na světě, nemám s ní sebemenší problém.

Dneska je zvykem točit ke každému společenskému problému poučné klipy, chystat mediální kampaně. Je tohle způsob, jak byste chtěla pomoci starším lidem?
Tímto filmem asi moc nepomůžu, ale myslím, že se tu, i když humornou formou, na určitý problém upozornilo. V současné době se pracuje na zákoně, který by umožnil nemocnému člověku drogu používat v určité regulované formě. To je myslím dobrý krok.
Ve filmu to velmi vážně obhajuji a v jedné scéně odmítám tvrzení, že jsem dealerka. Snažím se těm lidem jen pomoci. To, že mi drogu ve filmu poprvé představil můj vnuk, který ji používá k jiným účelům, je věc jiná a je to otázka komedie. Byla bych ale ráda, kdyby zákon prošel.

Ve filmu marihuanu v komedii pěstujete opravdu vášnivě. Odkud jste všechny ty rostliny brali a kde nakonec skončily?
Nebojte, měli jsme nad sebou dohled. Půjčili jsme si je z jednoho moravského ústavu pro výzkum léčiv a samozřejmě, že jsme je museli ve finále vracet. Během natáčení jsme o ně tudíž řádně pečovali.

Vyzkoušela jste marihuanu na vlastní kůži?
Ne, ale překvapilo mě, co všechno se z ní dnes dá dělat. Čaje, pečivo, dává se do mléka. Nebylo to ve scénáři, ale během natáčení jsem jednou upekla koláčky. Sice se špenátem, ale zelená jako zelená, ne?

Máme za sebou první projekci. Koho podle vás film nejvíce osloví?
Každý si v něj najde nějaké naplnění. Je to koneckonců film o lásce, a ta je univerzální. Co mě ještě bavilo, je fakt, že i když se tu řeší i vážná témata, film končí optimisticky. I slepá dívka (ve filmu ji hraje Aneta Krejčíková – pozn. red.) může na konci příběhu vyjít vítězně.

Myslíte, že takhle to může fungovat i v reálném životě?
Aneta se před natáčením se slepými setkávala a podle ní jsou to dost často lidé daleko optimističtější než my bez hendikepu. Vidí svět jinak. Postava Anety si zkrátka vysnila chlapce a dostala ho. A ještě mnohem víc, všechno se jí splnilo. Mám pocit, že i takové věci se dějí, ale možná jsem jen optimista.