Elton John publikum uspal. A pak zvedl ze židlí

KatarínaStraková

Elton John přijel do České republiky po třech letech, prý aby podpořil aktuální desku The Diving Board. Z nové desky ale zahrál jen dvě písničky. Jestli to mělo být poslední české vystoupení, budou si ho fanoušci pamatovat hlavně díky hitům jako Don't Let the Sun Go Down on Me, během kterých se zvedli ze sedaček a šli tančit.

Elton John rozdělil večer v 02 aréně na tři části. První pomalejší a zábavnější, druhou pomalou, ale obtížnější na soustředění a poslední rock’n’rollovou, která zvedla publikum ze židlí a dvěma talentovaným chorvatským cellistům potrhala žíně na smyčcích.

Poslechněte si Eltona Johna v Youradiu

Když někdo chytrý kdysi řekl, že míň je někdy víc, patrně netušil, jak moc bude sedět na včerejší koncert britského zpěváka. Nekonečné improvizace a kudrliny, které provázely téměř každý z bezmála třiceti písniček, byly zábavné a obdivuhodné v první části. V té druhé ale působila Eltonova sóla až příliš hutně a fádně; během přinejmenším šestiminutové verze Someone Saved My Life Tonight několik návštěvníků velmi pravděpodobně zestárlo o řadu let a někteří dokonce sál úplně opustili. Naopak při Don’t Let the Sun Go Down on Me se velká část publika zvedla a šla tančit k pódiu. Byl to patrně spínací okamžik, který kapela potřebovala ke vzkříšení. Právě v té chvíli začala poslední třetina.

Recenze: Elton John v Praze před třemi lety

Nejvíc skladeb včera Elton John zahrál z nejúspěšnějšíhoalba Goodbye Yellow Brick Road z roku 1973 – Bennie and the Jets, All the Girls Love Alice, Grey Seal nebo Candle in the Wind, během níž se diváci neubránili tanci. Z nejnovější desky The Diving Board však kapela zahrála pouze Home Again a Oceans Away, dojemnou skladbu, kterou Elton věnoval obětem 1. světové války.

Elton John coby malý mužíček v blyštivém černém saku a hranatých brýlích se žlutými skly dokázal publikum místy doslova uhranout. V průběhu gospelově upravené písně Levon připomínal roztomilého vánočního skřítka, který do Prahy přinesl Vánoce, klid, mír a pohodu. O to překvapivěji se v tomto kontextu mohl jevit jeho muzikantský feeling. Krátké prsty připomínající špalíčky kutálel po klaviatuře rychlostí přes dvě stě kilometrů v hodině bez jediného zaškobrtnutí, navíc i v šestašedesáti letech má stále pevný hlas a skvěle zpívá.

Sympatické bylo také zjištění, že přízně fanoušků si váží i v době, kdy zvažuje konec koncertní kariéry (zpráva): před plánovaným přídavkem v podobě Your Song a Crocodile Rock trpělivě rozdal desítky autogramů.

Elton John
Praha, O2 arena, 18. prosince 2013

Témata:,