Eurovizi vyhrála Conchita Wurst, vousatá zpěvačka z Rakouska

Redakce

Letošní ročník pěvecké soutěže Eurovize opět ukázal, jakou líhní kuriozit tato záležitost je. Vítězem se totiž stala vousatá zpěvačka, tedy travesti zpěvák Thomas Neuwitrh, který vystupuje pod jménem Conchita Wurst. Fanouškům zazpívala písničku Rise Like a Phoenix. Přenos finálového večera z Dánska s 26 soutěžními písněmi sledovalo asi 180 milionů televizních diváků v 45 zemích.

Vousatá zpěvačka zprvu vyvolávala nesouhlasné reakce v některých východoevropských zemích, ale veřejnost v 37 hlasujících státech si nakonec získala nejen svým výstředním vzezřením, ale i talentem. "Výsledek soutěže je i vítězstvím tolerance v Evropě," řekl rakouský ministr kultury Josef Ostermayer.

S výsledkem naopak nesouhlasi někteří politici na východě Evropy. "Výsledek Eurovize ukázal stoupencům evropské integrace, co je při vstupu do Evropy čeká – fousatá dívka," napsal podle agentury AFP na Twitteru ruský vicepremiér Dmitrij Rogozin. Nacionalista Vladimir Žirinovskij pak prohlásil, že je velmi rozhořčen. "To je konec Evropy. Zbláznila se. Již tam nemají ženy a muže, ale namísto toho tohle," řekl ve veřejnoprávní televizi na adresu vítězky.

Soutěže letos poznamenala krize mezi Ruskem a Ukrajinou, které měly ve finálovém klání své zástupkyně. Rusko reprezentovaly dvojčata Anastasija a Marija Tolmačevovy, která nakonec skončila na sedmé příčce. Bývalý mistr světa v boxu Vitalij Kličko, který je šéfem proevropské ukrajinské strany UDAR, před finálovým večerem vyzval Evropany, aby dali hlas jeho krajance Mariji Jaremčukové. Ukrajinka s anglicky zpívanou písní Tick-Tock finálový večer zahájila a skončila na šestém místě.

Pro Rakousko je to první vítězství v Eurovizi od roku 1966 a celkově druhé vítězství v historii soutěže, která se koná každoročně od roku 1956. Soutěží kdysi prošla také ABBA, zpěvačky Loreen či Celine Dion anebo zpěvák Julio Iglesias. Uspěli také maskovaní metalisté Lordi nebo dvojice t.a.t.u. (red)