Everything Everything: Víc než „ti, kteří předskakovali Muse“

Jana-Moravcova

Když loni na podzim rozehřívali Prahu před koncertem Muse, odvedli skvělou práci; kromě nažhavení na hlavní hrdiny večera nažhavili fanoušky i na vlastní druhou desku. Novinka s názvem Arc je ale tak mnohovrstevnatá, že balancuje na hranici velmi povedené alternativy a těžce stravitelného sousta.

Everything Everything jsou čtyřčlenná, velmi talentovaná kapela z bezedné ostrovní líhně. Vysokým hudebním IQ nejprve oslnili publicisty ze stanice BBC 6, kteří je pro rok 2010 zařadili do prestižního žebříčku Sound of... Za hranice české kotliny je ovšem naplno přivezli až Muse jakožto předskokany svého listopadového koncertu (recenze), během něhož Everything Everything i díky nadupanému zvuku svůj talent potvrdili.

Na prahu nového roku kapela v čele s živelným Jonathanem Higgsem vypustila do světa extraordinérní kolekci třinácti nesourodých skladeb, které se odklání od všech aktuálních trendů; jestli jsou něčemu podobné, tak vzdáleně možná nervóznímu zvuku americké kapely Tv On the Radio.

Poslechněte si Everything Everything i TV On the Radio v YouRadiu

Desku otevírá nadupaná hitovka Cough Cough, již hudební magazín NME zařadil mezi 50 nejlepších skladeb uplynulého roku. Spolu se čtveřicí Duet, Amourland, Don’t Try a Radiant tvoří páteřní harmonickou linku desky, zbylé písničky si plují bez jakékoliv základní chytlavosti.

Arc tak nejvíc ze všeho nabádá k odhození stereotypů a boření klasických hudebních schémat. Je libo klavír, housle, kytaru, syntezátory? Nic není problém. Ve chvíli, kdy jedna skladba zní jako našlapané flamenco (Feets for Hand), není důvod nepokračovat v duchu klavírní balady ála Coldplay (The Peaks), nebo přidat taneční pecku v podobě Don’t Try.

Everything Everything jsou ale taky trošku zákeřní. Ve chvíli, kdy se zamilujete do refrénu, přijdou pasáže slok, které hitový potenciál zavraždí (Kemosabe). Další kusy zase ničí ArcHiggsův těžko uvěřitelný falzet (Torso Of the Week).

Proposlouchat se vrstvami Arc není jednoduché. Když jim ale date čas, najdete části, ze kterých se vám zamotá hlava, stejně jako místa, nad kterými tou hlavou pořádně zakroutíte. Tak či tak, nudy se v případě Everything Everything rozhodně bát nemusíte.

Everything Everything – Arc
Vydavatel: Sony Music
Celkový čas: 48:05
Seznam sladeb: Cough Cough, Kemosabe, Torso Of The Week, Duet, Choice Mountain, Feet for Hands, Undrowned, Arc, Armourland, The House Is Dust, Radiant, The Peaks, Don’t Try

Témata: