Exkluzivní rozhovor s Davidem Nyklem, hvězdou seriálu Arrow

Michaela Maršálová

Na Comic Conu ve Vídni, který se konal 17.-18. listopadu, jsme se potkali s herecem Davidem Nyklem ze seriálů Arrow nebo Stargate: Atlantis. Je považován sice za kanadského herce, nicméně do Kanady se dostal až ve dvou letech. Narodil se v tehdejším Československu a umí velmi dobře česky. Bez otravného, amerického přízvuku.

Jak jste si užil Comic Con ve Vídni?

Užil jsem si to moc! Mají to hezky organizované a připravené. To víte, Rakousko! Měl jsem na to jen úzké okénko, protože jsem natáčel včera a zítra v sedm ráno točím zase, takže jsem na to měl jen jeden den a od rána jedeme.

Takže od jiných Comic Conů, na kterých jste byl, se tento liší hlavně dobrou organizací?

Ano, některé Comic Cony byly zcvoklé… Tenhle je velký a je tu hodně lidí, to jsem se až divil.

Až třicet tisíc lidí tu prý je…

No, dobře jim tak!

Jak velký jste fanoušek sci-fi a fantasy filmů a knížek?

Vyrůstal jsem v Kanadě a už když jsem byl dítě, tak vyšly první Star Wars filmy, to bylo úžasné. Pak jsem sledoval i Star Trek. To byly rané začátky, ale teď už je sci-fi, fantasy a hlavně superhrdinové všude, roztrhl se s tím pytel.

Je superhrdinů už moc?

Ano! Tedy hraju v Arrow a mám ho rád… Když se na něco díváme, je důležité, aby nás zaujaly postavy a abychom poznali, o co jde. Taky jde o toho hlavního hrdinu a o lidský příběh. Ztrácím se v efektech a složitých dějích. Když to nepochopíte hned, je to špatně natočené.

Máte oblíbené sci-fi?

Strašně se mi líbily 2001: Vesmírná odysea, Pátý element a jako dítěti první Star Wars. Rád jsem četl komiksy, třeba Flashe.

V české verzi Stargate vás dabuje někdo jiný. Proč jste se nedaboval sám?

To bych taky rád věděl!

Nabídnul vám to někdo?

Ne, ale bylo by divné dabovat sám sebe, nicméně bych to asi taky zvládnul.

Když vám byly dva roky, emigrovali jste do Kanady. Jak si pamatujete na dětství?

Maminka na mě mluvila česky, takže jsem si myslel, že se na ulici mluví anglicky a doma česky. Když jsme šli někam na návštěvu, tak jsem se divil, proč se tam nemluví český. Když jsem poprvé přijel do republiky, bylo mi něco přes dvacet let, to bylo ještě před revolucí. Pak jsem se vrátil a s dalšími jsme tu založili anglicky mluvící divadlo, to bylo v letech 1993-1999. Taky jsem tu hrál v různých divadlech, například v Dlouhé, v Celetné a Na zábradlí.

Cítíte se v České republice doma?

Celý život žiju v Kanadě a to je pro mě domov, ale jsem Čech. Myslím, že můžete být Čechem a nezáleží přitom na tom, kde bydlíte. Češství je něco, co máme v sobě. Buď to respektujete a chcete to, nebo nerespektujete a zapomenete to. Já jsem na to hrdý. Neměli bychom vnímat jen křivdy, co nám kdo udělal. Umíme spoustu krásných věcí, stejně jako lidi z Ameriky nebo Německa.

Zajímáte se o současnou politickou situaci v České republice?

Je to špatné, neudržitelné a není to fér. Musí to jít pryč. Potřebujeme se posunout a teď tam jsou politici, kteří tomu posunu překážejí.

Na internetu jsem našla, že máte tři děti, ale nikde se neuvádělo, jestli jste si vzal Kanaďanku, nebo třeba Češku.

Češku.

Je pravda, že jsou Češky nejkrásnější?

Jsou naprosto nejlepší na světě!