Facebook míří do kin aneb Toto se líbí uživateli Mark Zuckerberg


Je to fenomén dnešní doby. Kdo tam není, jakoby neexistoval, kdo tam existuje až příliš, zvažuje, že se odhlásí. O čem je řeč? Přece o „bílomodrém zlu“, fejsáči, fejsu… prostě Facebooku, za jehož vznikem stojí mladý student Harvardu Mark Zuckerberg. Ve dvouhodinovém snímku The Social Network (Sociální síť) hlavní hrdinové nezavřou pusu, děj se odehrává z velké části na harvardské koleji nebo vsedě u počítače, ale přesto je to film zábavný. A v mnoha ohledech zajímavý.

Mark Zuckerberg (Jesse Eisenberg) je nerd. Lehce asociální podivínský kluk, který spíš než lidem a vztahům mezi nimi rozumí počítačovým algoritmům. Jednoho dne se na něj vykašle holka, tak se přiopije a vytvoří pro celý univerzitní kampus on-line program, v němž se hodnotí spolužačky, Jesse je nerd. zda jsou, či nejsou sexy. A Mark vše komentuje na svém blogu.
Jeho aktivita na harvardské síti se vzápětí provalí a Zuckerberg dostane napomenutí. Zároveň se o něj začnou zajímat podnikaví spolužáci. Zuckerberg kličkuje mezi projektem dvojčat Winklevossových a vlastním vynálezem, pro který neváhá původní ideu – elitní sociální sítě – od zmíněných bratrů ukrást.

Projekt, který začal tak trochu proto, aby si Marka jeho bývalá holka Erika zase všimla, se z pouhé mladické hry stane díky Markově vynalézavosti a pohotovosti novým fenoménem. Na Marka a jeho kamaráda Eduarda (Andrew Garfield), který s ním celý projekt rozjíždí a vypomáhá v ekonomických otázkách, se začnou lepit nejen dychtivé holky, ale i mladí ambiciózní týpci jako třeba Sean Parker (Justin Timberlake). A jak to tak bývá, se slávou a penězi přicházejí osobní roztržky. Všichni hlavní protagonisté nakonec skončí rozhádaní u soudu.

Podívejte se na ukázky z filmu The Social Network

Za vším hledej ženu
Kruh se uzavřel. U soudu totiž všechno začíná, soud je výchozí bod, kam se po jednotlivých filmových sekvencích vždycky vracíme. Jednotlivé fáze vývoje Facebooku jsou Erika aneb Za všechno může ženave filmu pojaté jako retrospektivní scény, které navazují na jednotlivé výpovědi. Ve zkratce se dá říct, že film je komentovaným sledem scén, které drží pohromadě díky slušnému a vypointovanému scénáři a přirozenému herectví. Dobře vybalancovaná je zejména hlavní postava; Mark Zuckerberg není prvoplánový bláznivý podivín, ale ani roztomilý nekňuba. V jeho postavě se mísí drzý spratek na pár facek, počítačový génius, který mezi svými spolužáky v kvádrech vypadá v mikině dost nepatřičně, a naivní kluk, jenž se dle hesla „za vším hledej ženu“ znova a znova snaží o návrat k Erice.

Film The Social Network je především zajímavým aktuálním tématem. Na Facebook chodí přes dva miliony Čechů, není tedy od věci dozvědět se něco ze zákulisí jeho vzniku, byť lehce posunutého autorskou licencí. Sympatické je zjištění, že dvě hodiny v kinosedačce vám uběhnou nesmírně rychle.

The Social Network
USA/2010/120 minut
Režie: David Fincher
Scénář: Aaron Sorkin
Hrají: Jesse Eisenberg, Andrew Garfieeld, Justin Timberlake, Armie Hammer, Josh Pence