Fanoušci Pharrella Williamse byli nejvíc happy, když koncert končil

KatarínaStraková

Přestože Pharrell Williams není žádný muž jednoho hitu, na včerejším koncertu v pražské 02 areně to tak trochu vypadalo. Téměř celá hala čekala, až na koncí zazní jeho aktuální jednička Happy, a během show hudebníkovi ani zdaleka nevracela energii, kterou do tuzemské premiéry vkládal.

Producent, skladatel a zpěvák Pharrell Williams si s sebou do Prahy přivezl dva předskokany, a před natěšené publikum proto vstoupil až několik minut po desáté hodině. Na to, že jde o jednu z nejpopulárnějších postav současného popu, to byl nástup skromný, neokázalý; žádné napínání fanynek hysterčících v prvních řadách. Pharrell se prostě najednou objevil na scéně a začal zpívat Come Get It Bae z aktuální nahrávky G I R L (recenze).

Poslechněte si Pharrella v Youradiu

Co se hudby týče, odvedl Williams poctivou práci, jíž nebylo v podstatě co vytknout. Naopak, posluchač se nestačil divit, jak geniální mozek tenhle hudebník má. Kromě vlastních skladeb totiž došlo i na mnoho cizích kousků, pod něž se v minulosti podepsal jako producent – Nellyho Hot In HereJay Zho I Just Wanna Love You či Hollaback Girl Gwen Sefani, čímž návštěvníkům připomněl, za čím vším vlastně stojí. Celý Pharrellův koncert byl zkrátka vystavěný především na muzice, takže ve srovnání s jinými velkými zahraničními jmény, která O2 arenu navštívila v minulosti – třeba Pink, Bruno Mars nebo Justin Timberlake – nešlo o žádnou nezapomenutelnou podívanou. A vlastně ani o nezapomenutelný poslech, během večera totiž publikum i kapelu trápily přezvučené vokály, bicí a předtočené doprovody. Zpěv samotného velkého Pharrella tak často vůbec nebyl slyšet.

Report: Bruno Mars rozjel v Praze skvělý maturitní večírek
Report: Fantastický Justin Timberlake dal Praze lekci z popu

Kostrbatá byla i zpěvákova interakce s publikem. Jeho úvodní slova „slibuji vám, že dostanete vše, co si za peníze utracené za vstupenky zasloužíte“ zpětně působí poněkud hořkosladce. Buď má zpěvák a jeho tým velmi odlišné vnímání slova „vše“, nebo byl problém ve špatně poskládaném setlistiu. Kdyby největší hit posledních let Get Lucky od Daft Punk naservíroval v úvodu koncertu, snad by se mladé publikum, znalé právě jeho práce s francouzskými roboty anebo singlu Happy, do koncertu zakouslo dříve.

Dvě z dlouhé řady coververzí hitu Happy: Trombón a Brno

Hlavně u starších skladeb se totiž ukázalo, že přítomní tvorbu jedenačtyřicetiletého umělce neznají tak, jak by si sám přál. To sice není jeho vina, nicméně často se stávalo, že Pharrell chtěl od publika ozvěnu na něco, na co až na výjimky vůbec netušilo, jak reagovat. Zároveň se zdálo, jako by z toho byl zpěvák nešťastný a nevěděl, jak se k posluchačům dostat. „Jsme opravdu rádi, že tu můžeme být, snažíme se do toho dát všechno, ale vy mi to nevracíte zpátky,“ posteskl si.

Nejlepším, i když opět nedotaženým prvkem tak byl moment, kdy si Williams při Rock Star vytáhl na jeviště několik fanoušků z publika, aby s ním tancovali. Dostalo se tam zhruba deset diváků, což je pro takový moment zkrátka příliš, takže na pódiu nakonec vznikla změť podivně se potácejících lidí, kteří si z pódia fotí selfíčka. Při skladbě She Wants to Move si už Pharrell na jevišti nechal jen tři fanynky, kolem nichž se eroticky vlnil, zpíval jim do ucha a konečně se dočkal řevu z téměř plně obsazené arény.

Pořádný vrcholem večera se nakonec stala závěrečná Happy, na niž publikum celou dobu čekalo (chvílemi to vypadalo, jako by mnozí přítomní šli na koncert jen kvůli ní). Konfety, zpěv publika, bouřlivý aplaus. Pharrell Williams se tak konečně dočkal toho, o co se celých devadesát minut zoufale snažil. 

Pharrell Williams
Support: Cris Crab, Foxes
Praha, O2 arena, 17. září 2014

Témata:,