Festival Electronic Beats: Lana Del Rey? Skromná, milá, introvertní

Hana-Slivova

Lístky vyprodané během několika hodin. Klasická situace po spuštění předprodeje festivalu Electronic Beats, který k nám každý rok vozí hudebníky, jež jsou na vzestupu: v předchozích letech třeba Woodkid, Grimes nebo Lanu Del Rey. O přesunu akce z Divadla Archa čeští organizátoři v čele s Romanem Duškem letos nepřemýšleli, protože vhodnější prostor v Praze za stávajících podmínek podle jeho slov není.

Do pražského jarního dílu Electronic Beats zbývají dva měsíce. Jaké organizační věci jsou teď na pořadu dne?  
Aktuálně nejvíc řešíme PR, 19. ledna přijdeme s informacemi o programu. Pak začneme řešit technické záležitosti podle riderů kapel. V pražském Divadle Archa, kde už let Electronic Beats probíhá, máme základ připravený, takže doladíme jen specifika pro jednotlivé skupiny. Příprava celé akce trvá zhruba tři měsíce.

Festival v Arše je každý rok vyprodaný. Proč ho nepřesunete do většího prostoru?  
Protože prostor, který by nám vyhovoval, v Praze není. Například v novém Fóru Karlín jsou vysoké produkční náklady a při jeho kapacitě tři a půl tisíce lidí bychom tomu museli výrazně přizpůsobit cenu vstupenek, již se dosud snažíme držet relativně nízko, aby festival byl dostupný co nejširšímu publiku. Náš německý partner chce mít festival samozřejmě vyprodaný a kromě toho jeho podmínkou je, že se koncert natočí a zveřejní. U řady kapel narážíme na svolení, a když už k natáčení svolí, je to pak extrémně drahé.

Kdo pořádá pražský festival
Electronic Beats?

Roman Dušek s kolegou Cyrilem Hořánkem pořádají pražskou verzi festival Electronic Beats od prvního ročníku 2006. K organizaci se Roman dostal díky předchozí úzké spolupráci s německou skupinou N.O.H.A., s níž jezdil po Evropě jako VJ; v Německu se poznal s majiteli agentury, která celý koncept – původně televizní show – vymyslela a nabídla společnosti t-Mobile. Ta projekt zaštítila, vzala za svůj a posunula jej do aktuální podoby lifestylového programu.
Festival Electronic Beats má dvě fáze, jarní a podzimní. Termíny jarní části v roce 2015:
27. 2. Varšava (Palladium), 6. 3. Bratislava (Refinery Gallery – zahrají Young Fathers, Son LuxArchive a Adi Ulmansky), 13. 3. Praha (Divadlo Archa), 29. 5. Kolín n. Rýnem (E-werk).

Do jaké míry můžete vy jako čeští spolupořadatelé ovlivnit program pražského koncertu?  
Od německé centrály dostaneme seznam umělců, kteří by v daném období mohli přijet zahrát, a okomentujeme ho; řekneme, koho bychom rádi viděli my. O finálním line-upu ale nakonec rozhodne německá strana, s čímž nemáme problém, protože vkus tamních kolegů se nám líbí. My pak maximálně přidáme českého DJ nebo jednu kapelu, když se uvolní místo.

Rozhovor děláme na Nové scéně Národního divadla, kde se staráte o projekce. Posloucháte elektronickou hudbu, i když zrovna nechystáte Electronic Beats?  
Jasně, nejvíc asi v autě Radio 1. Moc se mi líbilo například poslední album Aphexe Twina, z českých umělců mě dost baví třeba Boris Carloff. Neležím v tom sice 24 hodin denně, ale sleduju, co se děje, a poslouchám i alternativnější kapely z mladší scény.

Jaký je váš festivalový line-up snů?  
Od roku 2006, kdy v Česku festival pořádáme, jsem si jich dost splnil. Přijeli The Prodigy, Underworld, Hot Chip, skvělá byla Roísín Murphy. Výborná byla ale i nová vlna s Modeselektorem, Moderat a Woodkidem. Nečekaný, i když příjemný úlet byl Lana Del Rey v Arše. Tehdy jsem ji navrhl spíš ze srandy, a ono to nakonec vyšlo, protože se akorát vracela z evropských koncertů a měla se u nás čas stavit. Netušili jsme, kolik se prodá lístků a jací lidé přijdou. A koho bych uvítal do budoucna? Určitě zmíněného Aphexe nebo třeba Röyksopp s Robyn.

Pamatuju si, že na pódiu na mě Lana Del Rey působila sympaticky, skoro jako kamarádka. Jaká je v osobním kontaktu? 
Je to úplně normální, milá, příjemná holka! Řekl bych skromná až introvertní, neměla ani žádné speciální požadavky.

S kým dalším se vám pracovalo dobře?   
S Modeselektor se známe, s těmi to bylo milé. Ale milé je to vlastně se všemi, ono totiž dost záleží na tom, jak se o jednotlivé kapely staráte – od komunikace přes technický servis až po jídlo. Když jste pečliví, i ostřejší manažeři, třeba ti, kteří mají The Prodigy, se brzy uklidní a spolupráce s nimi je fajn. Ale já se jejich obezřetnosti nedivím, dřív jsem jezdil s kapelami a vím, že leckterý pořadatel řadu organizačních věcí kvůli penězům záměrně podcení a nechá to až na reakci kapely po příjezdu.

Electronic Beats s Lanou Del Rey
Electronic Beats s Bonobo
Electronic Beats s Woodkidem a Grimes
Electronic Beats s Hot Chip

Festival se letos bude konat podesáté. Potkal vás za ty roky nějaký průšvih?  
Vyhrocená situace nastala s Underworld ve Veletržním paláci, tehdy asi pět minut po monstrózním začátku v celém paláci vypadl proud; show Underworld totiž byla postavená na dýmových efektech, které spustily protipožární systém. Nahodili jsme to asi po deseti minutách, ale byly to upocené minuty.

Kdybystě měl vybrat tři oblíbené ročníky, které by to byly?  
Asi ty s Woodkidem a s Moderat. Ze starších určitě a Underworld a Roísín Murphy. Takže jsou vlastně čtyři. Ale pravda je, že oblíbené mám všechny.

O organizaci Electronic Beats mluvíte jako o velmi příjemné práci. Je něco, s čím se před letošním ročníkem potýkáte?  Snad jen s načasováním ohlášení line-upu, respektive s předprodejem. Letos jsme udělali test a poprvé dali před Vánoci do prodeje 200 lístků, aniž bychom oznámili jediné jméno. Byly pryč hned. Fanoušci, kteří nejsou pravidelně on-line, si pak stěžovali, že neměli šanci lístky koupit. Na druhou stranu informace dáváme do naší facebookové skupiny a na Facebooku je dnes každý. A kdo není na Facebooku, ten si může do telefonu stáhnout speciální EB aplikaci se všemi novinkami.

Festival Electronic Beats proběhne v Praze 13. března 2015 už podesáté. Kdo hrál na předchozích akcích?

2006 (Veletržní palác)
The Prodigy,
Slam, N.O.H.A., Yonderboi, DJ Carl Craig
2007 (Lucerna Music Bar)
N.O.H.A, Ohm Square, Simon Bassline Smith, DJ Josef Sedloň, Katcha, Jan2
2008 (Veletržní palác)
Underworld, Modeselektor, Alter Ego, The Man No.9, Ladida
2008 (Veletržní palác)
Cartonnage, Róisín Murphy, The Orb, Hercules And Love Affair
2009 (Lucerna Music Bar)
Modeselektor, The Asteroids Galaxy Tour
2010 (Veletržní palác)
Hot Chip, N.O.H.A., Booka Shade, Turboweekend
2010 (Lucerna Music Bar)
Caribou, DJ set Junior Boys
2011 (Divadlo Archa)
Aparatt Band, Bonaparte, Belfast FM a When Saints Go Machine
2012 (Divadlo Archa)
Grimes, Woodkid, The Whitest Boy Alive, Mike Skinner DJ set, Prince of Tennis

2013 (Divadlo Archa)
Lana Del Ray, Roosevelt, Karin Park
2014 (Divadlo Archa)
Moderat, Bonobo a Diamond Version
2015 (Divadlo Archa)
TBA 19. ledna