Festival Finále láká i na talkshow a Anetu Langerovou


Filmový festival Finále je doslova za dveřmi. Už 22. ročníku proběhne od 19. do 25. dubna v Plzni. Na co se můžeme těšit, se Koule.cz zeptala Evy Košařové, která má na starosti domácí filmové hosty a delegace k celovečerním filmům.

Eva Košařová                            Foto Kateřina Samuelová

Divácky nejlákavější bývá každoročně soutěž nových českých filmů. Kolik snímků se letos utká o  Zlatého ledňáčka?
V hlavní soutěži je letos 12 českých celovečerních filmů z celkových 23 vyrobených. Osm filmů se bude na Finále promítat mimo soutěž. Letos poprvé snímky do soutěže vybrala komise.

Kdo usedne v porotě?
Poroty jsou každoročně dvě a mají velmi pestré mezinárodní složení. První, která hodnotí celovečerní filmy, bude působit ve složení: Čechoameričanka Milena Jelinek – předsedkyně poroty, scénáristka, Andreas Eicher – producent z Německa, Ivan Hronec – slovenský distributor, Lau Shing Hon – herec, režisér a scénárista z Hong Kongu, Pavel Jech – děkan české FAMU. Druhá porota hodnotí dokumentární filmy; předsedá jí Markéta Šantrochová z Českého filmového centra, spolu s ní budou rozhodovat Sari Volanen, nákupčí dokumentů z Finska, a slovenský režisér a střihač Marek Šulík.

Filmoví fanoušci ale na festival nechodí jen kvůli samotným snímkům. Prozradíte nám, které  hvězdy stříbrného plátna se letošního ročníku osobně zúčastní?
Téměř každý soutěžní i nesoutěžní film přijede představit delegace, která se obvykle skládá z herců, režiséra, producenta. Festival letos navštíví mimo jiné Jirka Mádl, Tereza Voříšková, Martha Issová, Lenka Termerová, Tereza Nvotová, Filip Renč, početná delegace včetně Václava Marhoula přijede také k filmu Tobruk a mnoho dalších. Hvězdy stříbrného plátna ale samozřejmě nejezdí na Finále jen k delegacím. Těšíme se také na Věru Chytilovou, Lubomíra Kostelku, Josefa Somra, Dušana Kleina… Na našich stránkách pravidelně aktualizujeme složku „Na Finále do Plzně se chystají“.

Kromě promítání nových českých filmů se fanoušci mohou těšit i na archivní lahůdky a  doprovodné akce, jako jsou koncerty. Na co byste nás určitě pozvala?
Myslím, že obzvláště zajímavá bude pocta, kterou letos Finále připravilo Věře Chytilové a Františku Vláčilovi. Pozvat bych tedy chtěla hlavně na křest knihy Vzdor i soucit Věry Chytilové, kterou festival vydává k životnímu jubileu této výjimečné režisérky, a na film Markéta Lazarová od Františka Vláčila. Vidět tento film na velkém plátně je totiž opravdový zážitek. Fanoušci hudby by si na Finále neměli nechat ujít talkshow Zdeňka Suchého, jehož hosty letos budou Aneta Langerová, Jan Budař a Radek Pastrňák.

22. ročník festivalu českých filmů FINÁLE

Kdy: 19. – 25. dubna 2009
Kde: Plzeň – Měšťanská beseda (5 projekčních sálů – filmy + přednášky); multiplex Cinema City Plzeň; Zach’s pub (doprovodné akce); Praha – kino Evald
Očekávaní hosté: Věra Chytilová, Dušan Klein, Juraj Herz, Filip Renč, Josef Somr, Jan Budař, Marta Vančurová, Olga Sommerová, Helena Třeštíková
Počet soutěžních českých filmů: 12

Promítané filmy z archivů: Markéta Lazarová, Údolí včel, Adelheid, Vzdor i soucit, Nezvaní hosté
Doprovodné akce: talkshow Zdeňka Suchého s  Anetou Langerovou, Janem Budařem a Radkem Pastrňákem; ranní projekce dětských filmů; křest knihy Vzdor i soucit Věry Chytilové.

Témata: