Festival Mighty Sounds opět ukázal svoji sílu. I přes nepřízeň počasí


Letos už pátý ročník ska-punkového festivalu Mighty Sounds v Olší u Tábora prověřil věrnost příznivců hned na úvod. V pátek večer se strhli dva silné lijáky, které návštěvníkům připravili bahenní lázně na celý víkend. Pro nevybavené návštěvníky záležitost hodně nepříjemná, přesto se do sobotního dne probudilo zhruba osm tisíc nadšenců, kteří si festival rozhodli užít za každou cenu a protančit se blátem ke svým oblíbencům.

Dramaturgie festivalu každý rok přináší velmi zajímavé věci, nejinak tomu bylo i letos. Přes tendenci organizátorů směřovat festival stale více do rock´n´rollových vod, což dokazuje i letošní příjezd legendárních Buzzcocks nebo švédských Backyard Babies, si  každý přijde na své. Program byl opravdu nabitý a nebylo jednoduché se rozhodovat. Přesto proběhlo několik koncertů, které milovníkovi ska, reggae, punku a spřízněných žánrů prostě nemohly uniknout a daly zapomenout na všudypřítomné bahno.

Poslechněte si skupinu Buzzcocks

Skvělý mix reggae, dubu a orientálních motivů
Již zmiňovaní Buzzcocks v sobotu večer odstartovali sérii skvělých koncertů, které nutily doslova přebíhat mezi hlavními scénami. Společný koncert Pata Kellyho, Davea Barkera a Christophera Ellise (syna legendárního Altona Ellise) byl jedinečnou možností přiblížit se k úplným kořenům žánru, a vůně to byla opravdu sladká. Po těchto legendách přišla na podium nepříliš známá francouzská parta DUB INC, která si  během chvilky zmoklé publikum naprosto podmanila, a to hlavně díky svým dvěma zpěvákům. Byl slyšet skvělý mix reggae, dubu a orientálních motivů v přísném rytmu. Tento rytmus se držel i na druhé, punkové scéně, kde mezitím vládli švýcarští The Peacocks a britská punkrocková formace Deadline s okouzlující zpěvačkou Liz Rose.

Vyhecovaní diváci ztratili zábrany
Kdo si myslel, že tím jsou nejlepší koncerty vyčerpány, změnil názor při pohledu na nedělní line-up. Je tomu už pár let, co svět hudby dostal facku v podobě “dirty reggae” od skupiny The Aggrolites. Tahle kalifornská kapela je výjimečná svojí energií a syrovostí, kterou přenáší na publikum. Při hitech jako Free Time nebo jejich coveru Beatles Don’t let me down byla ve vzduchu naprosto elektrizující atmosféra, která fanoušky vyhecovala k překonání zábran do VIP zóny a tanci přímo pod pódiem s bezradnými securiťáky.

Poslechněte si skupinu The Aggrolites

V tu dobu už moderátorovi DJ Kayovi dávno nesloužil hlas, ale nebylo ho potřeba k tomu, aby si všichni, co vydrželi, přišli vychutnat poslední kapely festivalu. Backyard Babies splnili očekávání a nabídli energický, muzikantsky vyzrálý rock´n´roll a pohled na šíleného kytaristu a la Marilyn Manson. Aby zůstala rovnováha, jako poslední kapelu festivalu organizátoři přichystali energický a muzikantsky vyzrálý ska-jazz. New York Ska Jazz Ensemble tak prořídlé publikum roztančil naposledy a symbolicky uzavřel pátý ročník Mighty Sounds, které se sice potkává s nepřízní počasí, ale rok co rok nabízí zajímavější kapely a pomalu se stává největší akci podobného druhu v Evropě.

Festival Mighty Sounds
17. – 19. července 2009, Olší u Tábora

Témata:, , , ,