Cenu za nejlepší herečku v hlavní roli si ze sobotního ceremoniálu odnesla Isabelle Huppert za psychologické drama Elle (Ona) nizozemského tvůrce Paula Verhoevena. Jako nejlepšího herce v hlavní roli vybrali členové pořádající organizace Caseyho Afflecka za roli v americkém dramatu Místo u moře (Manchester by the Sea).

Cenu Spirit Award za nejlepší mezinárodní film si v sobotu z ceremoniálu v kalifornské Santa Monice odnesla německá režisérka Maren Ade za tragikomedii o vztahu otce a dcery nazvanou Toni Erdmann, která v prosinci ovládla Evropské filmové ceny vítězstvím v pěti kategoriích.

Udílení cen Spirit Awards často provází vyjádření na adresu politiků. Letos si ho neodpustil například herec Casey Affleck, který označil politiku současného amerického prezidenta Donalda Trumpa „za odpornou“.

Spirit Awards uděluje americká nezisková organizace Film Independent, která podporuje nezávislou filmovou tvorbu. Náklady nominovaných filmů nesmí přesáhnout 20 milionů dolarů (asi 500 milionů korun). Další podmínkou nominace je jedinečná vize a originální a provokativní námět. Poprvé byly tyto ceny uděleny v roce 1984.