Film: Nick Cave uvádí sám sebe. Vtipně, poutavě i sobecky

Redakce

Na karlovarském festivalu měl českou premiéru nový dokument o Nicku Caveovi Nick Cave: 20 000 dní na Zemi. Film jde do české distribuce 9. října a my vám jej vřele doporučujeme. Ocení ho nejen fanoušci Caveova charizmatu, hlasu, energie a kapely, ale i ti, které prostě baví přemýšlet o hudbě a zajímá je, v jakém prostředí Cave vyrostl.

Hudebník je ve snímku dvojice Iain Forsyth – Jane Pollard hlavním vypravěčem i hercem. Z různých, v mnoha případech ironických úhlů (pohovor a psychoterapeutem) vypráví o dětství, drogách a víře, záznam dynamického monologu přbližuje vztah k jeho žene Susie, návštěva na venkovském sídle a stý nedojedený oběd poukazují na blízké přátelství se souputníkem a spoluhráčem Warrenem Ellisem a zinscenovaná návštěva v archivu zase odhaluje Caveovy pódiové ego-choutky. Cave skrz vtipný příběh se žvýkačkou vzpomíná na spolupráci s Ninou Simone, místo v dokumentu má i epizoda se spoluzpěvačkou hitovky Where The Wild Rosesd Grow Kylie Minogue. Chybí jen PJ Harvey, žena, s níž Cave jednu dobu žil a která s ním nazpívala písničku Henry Lee.

Ve snímku se Cave ukazuje jako usedlý, klidný a vtipný chlápek, který chvílemi s pokorou, chvílemi však až nepochopitelně kýčovitě přemýšlí nad svými písničkami a jejich významem, ovšem když se dostane na pódium, mění se v Boha. (red)