Finále: Filmová Plzeň láká na Jiřího Trnku, underground i filmy o válce

Redakce

Premiéru loutkové pohádky Malý Pán, projekce v unikátních zrekonstruovaných Loosových interiérech, které připomenou 70. výročí konce 2. světové války, první uvedení digitalizované klasiky Jiřího Trnky Staré pověsti české i pocty režisérům Pavlu Juráčkovi, Jiřímu Svobodovi a Štefanu Uherovi představí plzeňský festival Finále. 28. ročník akce se uskuteční od 26. dubna do 2. května jako součást projektu Evropské hlavní město kultury.

Nová znělka

„Dále nabídneme například sekci ZOOM se zaměřením na současnou Francii, česko-japonskou sekci s animovanými snímky Trnkova žáka Kihačira Kawamota a Jana Švankmajera a česko-francouzskou noc krátkých filmů,“ dodal ředitel Ivan Jáchim. Tradicí jsou projekce domácích hraných filmů za poslední rok i přehlídka nových českých dokumentů, současné slovenské snímky, akce pro filmové profesionály a workshopy.
  
Plzeňské Finále je přehlídkou soutěžní, v níž cenu – Zlatého ledňáčka – udělí mezinárodní poroty v několika kategoriích. Soutěže nových českých a poprvé i slovenských celovečerních hraných a animovaných filmů se zúčastní 12 titulů, v porotě bude i režisér, scenárista a producent David Ondříček. Do soutěže dokumentů bylo nominováno 17 snímků, dalších 16 bude soutěžit v kategorii tvorby televizní. Mezi tu patří i sekce Fenomén Underground, která nabídne tři díly z této série – Bránil se jen kytarou o písničkáři a faráři Svatoplukovi Karáskovi, Ve stínu železné opony o akcích v pohraničí s Německem a No Future o punku 80. let.

Připomínka 70. výročí konce 2. světové války se uskuteční v restaurovaných Loosových interiérech pod názvem Stigmata holocaustu. Promítání snímků s válečnou tématikou (například Modlitba pro Kateřinu Horovitzovou, ...a pozdravuji vlaštovky, Musíme si pomáhat či Protektor) doplní besedy za účasti Karola Sidona nebo Lea Pavláta. (red)