Filmy, bez kterých se letošní Vánoce neobejdete

David Šohaj

Období Vánoc je nejspíš kouzelné pro každého z nás – pro každého sice možná jiným způsobem, ale nedovedeme si úplně představit, že by někdo toto období prostě jen tak bez povšimnutí přešel. Vánoční atmosféra je v naší kultuře hluboce zakořeněná a patří k ní celá řada tradic a kulis. Ať už jde o ozdoby, zpívání koled nebo třeba právě sledování tematických filmů. Jasně, většinou to sice jsou docela kýčovité podívané plné nejrůznějších klišé, ale koukáme na ně přece jen jednou za rok. Když se v adventní týdny podíváme do televizního programu (nebo na aktuální nabídku Netflixu), zjistíme, že je toho opravdu hodně.

Ukradené Vánoce Tima Burtona (1993)

Na plátně se nám vykresluje fantaskní krajina plná kouzelných a tematických městeček. Máme tady například město Halloween, které řídí postava jménem Jack Skellington, který má za úkol dohlížet na všechny ty triky a hrůzy, které ke svátku všech mrtvých neodmyslitelně patří. Zní to zábavně, že? Nenechte se ale zmást, jeho život zavání pořádnou rutinou. To se ale změní ve chvíli, kdy se Jack vypraví do sousedního Vánočního města a rozhodne se pro velký plán – unese samotného Santa Clause. Jak tohle může dopadnout? Tim Burton je génius na slovo vzatý a jeho originální příběh baví diváky po celém světě ještě dnes.

Velká vánoční jízda (2011)

Tak trochu netradiční vánoční podívaná. Tento film byl vytvořen pomocí moderní 3D animace a pojednává o tom, jak je možné, že se Santa Clausovi každoročně podaří včas nadělit dárky všem dětem na světě. Nebo tedy alespoň ve Spojených státech? A to navíc během jedné jediné noci. Je to snadné – Santa má někde pod Severním pólem ukrytou tajnou operační základnu, ze které vše řídí a díky přístupu k té nejmodernější technice pro něho podobné vánoční zázraky nepředstavují žádný problém. Tak trochu jiný vánoční film, který potěší spíše mladší (a ne tolik tradiční) publikum.

Gremlins (1984)

Kouzelní skřítci Gremlinové jsou prostě k zulíbání. Můžete si s nimi dělat, co chcete. Existuje jen jediné pravidlo; za žádnou cenu je nesmíte namočit a krmit potom, co odbije půlnoc. Tyto instrukce mladý Billy Peltzer ke svému novému domácímu mazlíčkovi opravdu dostal. Vlastně ale nakonec kupoval přece jen tak trochu zajíce v pytli. Klasická americká podívaná je pro našince zajímavou inspekcí do zaoceánského pojetí Vánoc.

The Man Who Invented Christmas (2017)

Životopisný snímek o legendárním autorovi Charlesi Dicksensovi. Uvidíme, jak se Charles na své cestě setkal s inspirací pro vytvoření všech postav z klasického příběhu Vánoční koledy.  Opět trochu jiný pohled na vánoční tematiku. Zábavná podívaná, která je na jednu stranu docela i poučná. Rozhodně se nejedná o nudný životopisný film.

Vánoce a spol. (2017)

Francouzský vánoční film ukazuje cestu asi šedesáti tisíc skřítků, kteří mají co dohánět, aby Vánoce dopadly podle plánu. Santa to zkrátka nemá jednoduché. Pohled na čistě americkou tematiku z pohledu Evropanů je osvěžující. Francouzi se zkrátka nezapřou. Velkým plusem je také propracovaná výprava a poměrně pevně vystavěná příběhová linka. Pokud nejste fanouškem klasických vánočních pohádek, tohle by mohla být ta pravá změna pro vaše letošní Vánoce. Vánoce jsou byznys i pro Santu.