Filmy s biblickou tematikou. Budou se vám líbit jako nám?

David Šohaj

K Vánocům kromě komerčních filmů o Santovi, skřítcích a různých štědrovečerních dobrodružstvích pochopitelně patří i filmy s biblickou tematikou. Tedy alespoň v naší evropské kultuře, kterou křesťanství ovlivnilo během historie opravdu silně. Některé z těchto filmů pochopitelně mají silný náboženský nádech (který nemusí být každému příjemný), jiné nás ale zase příjemně překvapí megalomanskou výpravou. Právě poutavé zpracování klasických biblických příběhů je fajn způsobem, jak si oživit tuto svatou knihu, protože i když nejste ortodoxní věřící, alespoň základní znalost křesťanské tradice přece jen patří k jakémusi základnímu přehledu. Tak co, viděli jste už některý z těchto celovečerních filmů?

Desatero přikázání (USA, 1956)

Cecil B. De Mille platil v první polovině minulého století za jedno z nejzásadnějších jmen tehdejšího Hollywoodu.  V tomto snímku se zaměřil výhradně na Exodus, v pořadí druhou knihu Starého zákona. Ústřední postavou je tady Mojžíš, kterého jeho matka musí odložit. Následně se jej ujme egyptská princezna a mladému Mojžíšovi se dostane toho nejlepšího vychování. Jako dospělý si ale uvědomí, že patří do úplně jiné společnosti, a jde vstříc svému osudu. Je to totiž právě on, koho si všemocný Bůh vyvolil pro osvobození židovského národa. Nebude to ale jednoduché. Epicky zpracovaný film i pro oko současného diváka.

Umučení Krista (USA, 2004)

Když Mel Gibson široké veřejnosti oznámil, že se chystá zpracovat příběh posledních dnů Ježíše, strhl vlnu posměchu. Výsledný film byl ale natolik silný a kontroverzní, že divákům se nezřídka při sledování dělalo zle od žaludku. Je také známý případ, kdy se jeden diváků hned po zhlédnutí filmu rozhodl přiznat ke staré vraždě. Mel Gibson si tentokrát opravdu nebral servítky a film se snaží všechno zobrazit opravdu co možná nejvěrohodněji. Náboženský kontext tady jde trochu do pozadí, děj se točí spíše kolem tehdejších poměrů a reálií. Dodnes nejspíš nejsilnější zpracování úplného konce Ježíšova příběhu. Doporučujeme ale jen otrlejším povahám.

Ježíš Nazaretský (Itálie / Velká Británie, 1977)

V tomto snímku hvězdného italského režiséra Franca Zeffirelliho se naopak pojednává o úplném začátku Ježíšova příběhu a jeho příchodu na naši zem. Když se mladá Marie dozvěděla, že se již brzy stane matkou syna samotného Boha, nejprve je pořádně zmatena. Brzy si ale uvědomí, že právě na ní nyní leží obrovská zodpovědnost. Snímek vypráví o Ježíšově dětství a o prvních kontaktech s nepochopením okolí. Velkolepý projekt skvěle pracuje s křesťanskou náboženskou tradicí a herecké výkony působí opravdu přesvědčivě. I dnes po více než čtyřiceti letech má film současnému divákovi co nabídnout. Zkrátka ideální podívaná na vánoční svátky.

Největší příběh všech dob (USA, 1965)

Další životopisný snímek o Ježíšovi. Scénář se neobvykle přesně drží biblické předlohy, zároveň se ale režisérská trojice ve složení George Stevens, David Lean a Jean Negulesco snaží co možná nejlépe odhadnout povahu emocí a nálad, které v té době panovaly mezi lidmi. Více než trojhodinový hollywoodský film dodnes patří k nejkomplexnějším zpracováním největšího biblického příběhu. Zároveň je ale dobrou kulturní vsuvkou i pro ty diváky, kteří křesťanstvím příliš dotčeni nebyli. V tomto snímku je rovněž třeba pochválit herecký výkon švédského herce Maxe von Sydowa. Bez něj by snímek jen těžko dosáhl takové kvality.