Franz Ferdinand a Sparks: Hudební manželství, které spokojeně vrní

kristinabila

Člověk, a dokonce i muzikant! je tvor společenský. Bratři Maelovi z americké kapely Sparks, která funguje od začátku 70. let, se cítili poněkud sami, a tak vytočili číslo indie rockerů Franz Ferdinand. Šestice se dohodla a vytvořila společnou kapelu, během dvou týdnů natočila desku a pohádky je… začátek. FFS, jak se společně jmenují, vypráví zábavný hudební příběh plný vtipu a ironie.

Byla to vlastně jen otázka času, kdy si k sobě SparksFranz Ferdinand najdou cestičku. Kapely spolupracují už mnoho let, teprve teď se ale odhodlaly ke společnému projektu. Jde o dokonalou kombinaci starších vtipných popíkařů Sparks, kteří můžou ještě vyprávět o tom, jak publikum v sedmdesátkách reagovalo, když si místo kytary kolem krku pověsili klávesy. Naproti tomu chladnější Franz Ferdinand se kytar drží se stejnou vervou, s jakou hrají svůj rozpustilý indie rock.

Už jen spravedlivý název desky FFS naznačuje, že se tu nikomu nenadržuje; jede se v tom napůl. Repertoár příliš „nesmrdí“ ani po jedné, ani druhé skupině. Podařilo se zkrátka složit silné skladby, jimiž prostupují zvuky obou kapel, aniž by to tahalo za ucho. Oba styly se doplňují a vrní jako spokojení novomanželé. A stejně spokojení můžou být i fanoušci. Leckteré kousky sice možná znějí chaoticky, po několikátém poslechu je ale za zdánlivou kakofonií rozpoznatelná originalita, chuť roztrhat předepsané vzorce, jít si zkrátka po svém. Výsledek? Téměř epická výpravná sada písní.

Franz Ferdinand s výrazným cool hlasem Alexe Kapranose dodávají nahrávce kytarový drive, rozpustilí Sparks se svojí elektronikou zase spraví místa, kde by jinak hrozilo prosáknutí žánrových klišé. Takovým důkazem je třeba The Power Couple nebo „hádává“ Collaborations Don’t Work, vtipný oxymóron vzájemné spolupráce. A co teprve kombinace toho nejlepšího, co může emocionální, zvuková i nástrojová kolaborace Franz Ferdinand a Sparks nabídnout – rozmáchlá Johnny Delusional s jedním z nejhezčích a zároveň nejironičtějších love-textů letošního roku. Na závěr celého eponymu pak FFS svým příznivcům posílají jasný vzkaz v podobě veselé Piss Off. Jenže ouha, zrovna po téhle pochodovce budete chtít slyšet FFS naživo! Což se může stát, 10. července totiž FFS zahrají na slovenské Pohodě.

FFS si s albem vyhráli. Nechybí na něm nadsázka, vážná témata ani parodie sebe sama. Pokud by všechny hudební kolaborace měly dopadat takhle, nezbývá než muzikantům poradit, aby se mezi sebou začali víc kamarádit.

FFS – FFS
Vydavatelství: Domino Records
Celkový čas: 47:07
Seznam skladeb: Johnny Delusional, Call Girl, Dictator’s Son, Little Guy from the Suburbs, Police Encounters, Save Me from Myself, Sõ Desu Ne, The Man Without a Tan, Things I Won’t Get, The Power Couple, Collaborations Don’t Work, Piss Off

 

Témata: