Franz Kafka ožil. Kafka Band vydává desku Das Schloss

Redakce

Spisovatel Franz Kafka (1883 – 1924) je sice 90 let mrvý, jeho dílo se však dodnes často interpretuje. Svou troškou do mlýna přispěl i nový literárně-hudební projekt Kafka Band, který vznikl v létě loňského roku.

Inspiroval se komiksovou adaptací nedokončeného Kafkova románu Zámek, jehož autory jsou český výtvarník a muzikant Jaromír 99 (Priessnitz, Umakart) a americký scenárista David Z. Mairowitz. Grafická novela o bloudění zeměměřiče K. vyšla nejprve anglicky v Londýně, v říjnu pak v nakladatelství Labyrint česky a nyní také německy. Po prvních dvou veřejných vystoupeních loni na podzim se skupina Kafka Band rozhodla natočit ke komiksu soundtrack, který vychází pod názvem Das Schloss (Zámek) 14. února.

Zatímco Jaromír 99 zpívá, jeho kamarád a autor předlohy k filmu o nádražákovi Aloisi Nebelovi Jaroslav Rudiš čte a recituje Kafkovy texty z románu Zámek. Sestavu Kafka Bandu doplňují kolegové z Umakartu Dušan a Tomáš Neuwerthové a Jiří Hradil, na baskytaru a mandolínu hraje a.m.almela (Ille) a na bicí a perkuse Zdeněk Jurčík.

 „Album obsahuje deset skladeb, deset příběhů ze Zámku. Kafka je brán často jako hodně temný autor, ale my se snažíme tohle klišé trochu nalomit. V Zámku je i hodně skrytého černého a absurdního humoru. Ten se přenesl i do některých skladeb,“ dodává.

Pražský křest projektu je v plánu na 2. června v pražském Divadle Archa. O den později to bude 90 let od Kafkova úmrtí. (sli)