Freestylers: Jak vyjít s parťákem? Musíte oba milovat jídlo!

Hana-Slivova

Jedním z headlinerů festivalu Rock For Churchill (30. - 31. 8.) bude i britské elektronické duo Matt Cantor - Aston Harvey alias Freestylers, které do Čech přijede sice bez vokalistů, zato s novou deskou The Coming Storm. V rozhovoru pro Kouli mluvil Ashton nejen o hudbě, ale také o tom, proč čte hudební kritiky a jak udržuje vztahy ve dvoučlenné kapele.

Freestylers jsou v Česku poměrně častým hostem. Liší se podle vás tuzemské a zahraniční publikum?Řada lidí si stěžuje, že Češi to na koncertech umí rozjet jen tehdy, když přesně vědí, kdo a co jim hraje.
Hraní v Česku milujeme a rozhodně tu nejsme tak často, jak bychom chtěli. Ale neviděl bych to tak černě, dav vždycky reaguje dobře. A samozřejmě čím víc lidí, tím víc jsou spontánnější a tím víc podporují kapelu na pódiu.

Poslechněte si Freestylers v Youradiu

Freestylers během let zkusili snad všechny taneční žánry, i na novince The Coming Storm je jich slyšet celá řada. Kde se teď cítíte nejvíc jako doma?
Máme rádi všechny podoby taneční hudby. Já i Matt jsme vyrůstali na hiphopu, elektru, acid housu, funku, dubu nebo raveu, takže proto zní naše hudba tak, jak zní. Aktuálně bych o Freestylers mluvil jako o breakbeatové formaci. Ale hodně nás teď taky baví drum´n bass, v tomhle žánru vychází řada zajímavých desek.

Na vaší novince jako vždy hostuje několik vokalistů. Jak jste se dali dohromady například s elektropunkovou zpěvačkou Laurou Steel?
Vždycky, když napíšeme nějakou skladbu, kde má být hostující vokál, pošleme ho několika zpěvákům nebo rapperům, záleží na žánru, a pak čekáme na nějakou povedenou odpověď. Už dřív jsme se takhle hodně skamarádili s MC SirRealem nebo zpěvačkou Valerií M. Lauru znal Matt, poslali jsme jí podklady ke skladbě Falling a ona přišla se skvělou vokální linkou. Irvina Sparkse jsme zase našli přes katalog Sony Music. Působil ve velké britské indie kapele The Hoosiers, je superkreativní a velmi dobře se nám s ním pracuje.

Jak vlastně bude znít váš DJs set na Rock for Churchill? Přivezete si s sebou nějaké vokalisty?
Budeme hrát náš Dex ‘N Effects set. To znamená, že Matt bude pouštět skladby, zatímco já se budu starat o zvukové efekty, scratche a vokály. Ale připomínám, na stagi nebudou žádné počítače, jen CD playery. Nic není předem naplánovaného, což je super, protože pak můžeme jeden na druhého lépe reagovat. Žádné MCs s sebou letos nepřivezeme, protože na to není rozpočet.

Četla jsem, že vaše nové skladby pokaždé nejdřív hrajete spolužákovi ze základky. Je to pravda? Jakou nejlepší radu vám zatím dal?
Haha, jo, je to pravda. Naši novou desku jsem dal kámošovi Robovi několik měsíců před tím, než oficiálně vyšla.  Řekl mi, ze kdyby se MP3 dala samým přehráváním opotřebovat, určitě by k tomu došlo. Tolikrát si ji pustil.

Mimochodem, je pravda, že čtete všechny recenze, které o vás vyjdou?
Ano, snažím se jich číst, kolik to jen jde. Chci vidět, co všechno ty lidi, co je píší, napadne. Nejradši mám  negativní texty, abych si taky mohl zanadávat, haha.

Poslední dobrou se hodně mluvilo o nových deskách Pet Shop Boys nebo Daft Punk. Slyšeli jste je? Co jim říkáte?
Nejsem fanda Pet Shop Boys, ačkoliv jako dítě jsem měl rád West End Girls a mám taky nějaké jejich remixy. Nové Daft Punk jsem slyšel a docela se mi líbili, i když si myslím, že se o nich mluvilo víc, než si jejich deska Random Access Memories (přečtěte si recenzi) zasloužila.

Vždycky jsem si říkala, jaké to je, skládat muziku v páru. Dejte mi tři rady, jak s tím druhým dlouhodobě vyjít.
Hahaha.1. Být trpělivý, 2. mít pořád stejné hudební cíle, 3. a určitě taky oba musíte milovat jídlo!