Frontman Southpaw vydal desku So Low. Zahodil pseudonym a odhalil svoje nitro


Jiřího Buriana budete patrně znát jako uhrančivého frontmana kytarovky Southpaw, vystupujícího pod pseudonymem Gregory Finn. Teď se rozhodl vydat svoje první sólové album s názvem So Low a na něm se zvukově vyřádit podle svých představ.

Zatím poslední album skupiny Southpaw Addiction dokázalo úspěšně skloubit vlivy moderních elektronických trendů s tradičním melodickým nábojem jednotlivých písniček. Sólové album Jiřího Buriana So Low je naopak spíše zvukově neučesaným elektronickým experimentem na úkor zachování klasické struktury písniček. Z této míchanice vás bude možná lehce bolet břicho, ale dokážete si zde najít i povedené chuťovky.

Přístupnější začátek, náročnější konec
Ty nejpřístupnější songy zaujímají místo převážně v první polovině alba. Skladby Devil´s Dance, singlová Feed the Fire a především taneční hitovka Prisoners by se dobře vyjímaly na posledních dvou albech Southpaw. Zvukově jsou sice pestřejší, ale nechybí jim správný drajv a energie. Uzdu své fantazii popustil Jiří Burian zejména ve druhé polovině desky. Snaží se působit hodně emotivně a v jednotlivých skladbách také velmi odlišně. Zatímco v orientální Camel Guide je zasněným vůdcem velbloudí karavany, v ležérní Words trochu připomíná Lennyho Kravitze a jeho nejslavnější píseň It Ain´t Over Til It´s Over. Závěr alba obstarávají již vyloženě experimentální skladby, pro běžného posluchače opravdu těžce stravitelné.

Poslechněte si Burianův myspace

Burianovo So Low může někomu v lecčems evokovat přelomové experimentální album 13 od britských Blur. Přestože jeho kvalit nedosahuje, je na české poměry rozhodně odvážným počinem.  

Burian: So Low
Stopáž:
45:15
Vydal: Indies MG Records
Skladby: Intro, Devil´s Dance, Feed the Fire, So Low, We Are Connected, Prisoners, The Others, Behind the Big Wheel, Words, Camel Guide, Parachute, Come Back, No Army