Galerie: Focení v příkopech a kalužích? Podívejte se na zákulisí nejromantičtějších fotek

Redakce

Fotografové jsou pověstnými lovci okamžiků. Na onu kýženou scénu musí často čekat celé hodiny. Ještě dříve, když neměli k dispozici paměťové karty na tisíce fotek, se jim muselo podařit vejít se do 26 snímků analogového filmu. A to byla teprve výzva! Možná proto je máme pořád zafixované jako někoho, kdo se umí podívat na svět z té správné perspektivy a zachytit ho tak, jak bychom to nikdy nedokázali. Ale je to stále pravda?

Jenže ouha. Obejvil se Photoshop, Instagram a drahé objektivy, což zcela změnilo pravidla hry. Profesionálním fotografem může být dnes každý, stačí mít dostatek kapitálu a trpělivost na to, naučit se pracovat s postprodukcí fotek. Pak to chce ostré lokty, stylové webovky a chuť vydělávat si peníze zachycováním největšího klišé.

Vy pak sedíte nad perfektními fotkami svateb, těhotných holek nebo oslav zasnoubení a říkáte si: Proč ty naše nevypadají tak dobře? Proč nám neklaplo tak super počasí a brali jsme se v parku, kde se žádné originální scény pro focení moc nedaly vymyslet? Pak nad tím mávnete rukou: No jo, my nemáme ale peníze na svatbu na Barbadosu. Co už. Ale buďte v klidu. Problémem nebylo světlo, místo nebo nudně narostlý strom. Problémem byl váš fotograf.

Brazilský svatební a rodinný fotograf Gilmar Silva se rozhodl, že, stejně jako Napoleon, okolnosti tvoří on, respektive Photoshop. Sestavil brilantní sérií zákulisních fotek, na nichž můžete vidět, že věci často (nebo spíš vždycky) nejsou takové, jaké se zdají být. Při projektu LUGARxPHOTO (MÍSTOxFOTKA) zachytil jak původní vzhled místa, tak konečný výsledek. Ukazuje tím, že v dnešním světě máte k dispozici takové prostředky, že stačí jenom přemýšlet, být kreativní ve výběru místa a mít dostatek důvtipu, a pak? Vzniknou opravdové klenoty.

Někdy je až děsivé, jak moc jsme schopni uvěřit líbivé iluzi.