Galerie: Fotograf vizualizuje duševní poruchy a nemoci

ahu

Víte, co se říká - dneska by měl každý chodit k terapeutovi. Přesto je duševní zdraví a především nezdraví stále tématem, o kterém se mluví málo. Americký fotograf Christian Sampson se pokouší to zlomit intenzivní fotosérií.

Když člověka něco trápí, první krok k řešení je o tom začít mluvit. V případě psychických poruch, nemocí a jiných obtíží to platí dvojnásob, a tak se fotograf Christian Sampson rozhodl tohle téma trochu zpopularizovat skrze sérii stylizovaných snímků, které působí opravdu hodně silně.

Každá jedna fotografie znázorňuje jistou duševní nemoc a to, co člověk, který ji trpí, zažívá. Aby mohl Samspon projekt vytvořit, sbíral zkušenosti a zážitky skutečných pacientů skrze sociální sítě, a tak si vytvořil pořádný obrázek o tom, co prožívají.

V jeho výběru nechybí schizofrenie nebo úzkostná porucha, ale ani třeba OCD aka obsedantně kompulzivní porucha, která postiženého nutí žít podle opakujících se vzorců, což mu znemožňuje normální život. Do série zahrnul i anorexii coby jednu z poruch příjmu potravy či závislost na návykových látkách.

Podívejte se do galerie a pokud sami trpíte či znáte někoho, kdo trpí některou z uvedených chorob, napište nám do komentářů, zda vám Sampsonovy fotky přijdou trefné.