Galerie: Lidská těla ve vší (ne)dokonalosti a s kuriózními deformacemi

Redakce

Ta má nos jak tukan, ta zas velký zadek a ta blbě vytrhané obočí. Všichni se více či méně snažíme zapadnout do vzorce toho, co si společnost osvojila jako „krásné a dokonalé“. A když se nám to nedaří, hroutí se nám svět, žereme tuny čokolády a zakrýváme zrcadla. Ale opravdu půvab potřebuje tak pevné hranice?

Znáte takové to když jedete v MHD nebo jste na koncertě, a objeví se tam někdo „divný“? Někdo, kdo nemá oko, má zdeformovanou ruku nebo jenom jednu nohu? I když byste to nikdy nepřiznali, nemůžete z něj spustit oči! Snažíte se být nenápadní a spatřit tak co nejvíc. Jenže ve výsledku koukáte jak husa do flašky a jste nenápadní asi jako slon v dětském pokojíčku…

Dvaadvacetiletý fotograf ze Španělska se rozhodl, že vám všechny ty kuriozity lidských těl ukáže pěkně zblízka. Frances Planes chce totiž zbořit hranice toho, co je „normální“, a udělal sérii fotek lidí v jejich nejčistším a nejzranitelnějším stavu: nahotě. Odmítá se totiž nechat uzavřít do škatulek společenských norem a jejich představě o kráse. Podle něj má mnohem víc podob.

Souhlasíte?