Galerie: Objevily se fotky nejvyššího muže na světě. Kolik měřil a proč musel zemřít tak mladý?

Pavla Gabrhelíková

22. února 1918 se narodil zdravý chlapec jménem Robert Wadlow. Tehdy ještě nikdo nemohl tušit, že už v pěti letech přeroste maminku a velmi rychle se stane největším člověkem na světě.

Robertův abnormální růst byl způsoben onemocněním zvaným hyperaktivní hypofýza. V pěti letech byl vysoký jako sedmnáctiletý chlapec. O tři roky později vážil už 90 kilogramů a díky výšce 187 přerostl svého tatínka.

Robert byl od malička hodný chlapec. Nicméně, najít pro něj vhodný koníček bylo trochu těžší než pro ostatní děti.Ve třinácti letech začal chodit do skauta. Jenomže, aby mohl legitimně patřit k ostatním chlapcům, musel nosit uniformu, která pro jeho velikost prostě neexistovala. Skautský oddíl mu ji proto musel nechat speciálně ušít.

Jeho výška si ovšem brzo začala vybírat svou daň. S věkem se začal horšit i jeho zdravotní stav. Trpěl slabostí, ztrácel cit v nohou a musel chodit o holi. V roce 1940 mu praskl kotník, který byl špatně ošetřen, a on kvůli infekci v ráně ve svých 22 letech zemřel. Když ho lékaři změřili, měl 2, 72 metrů.