Galerie: Úžasné záběry z fotopastí

vor

Co dělají zvířata v noci? To budete zírat...

Fotografická past (fotopast) je automatizovaný fotoaparát sloužící k zachycení fotografie volně žijících zvířat. Využívány jsou též policií pro identifikaci pachatele.

Jak to funguje

Fotografická past se instaluje v místě, ve kterém se vzácné zvíře vyskytuje a tudíž se očekává, že jej navštíví. Když pohybový nebo infračervený senzor detekuje přítomnost zvířete, spustí se mechanismus, který pořídí fotografii. Po uplynutí určité doby se majitel obvykle vrátí k fotoaparátu a zkontroluje pořízené fotografie.

Fotografické pasti jsou důležitým nástrojem při výzkumu vzácných, plachých nebo nočních zvířat. Obecně vzato tato technologie volně žijící zvířata neruší, ale záblesky mohou způsobit, že se některá zvířata odstěhují.

Někdy může dojít k poškození kamery samotnými zvířaty. Někdy techniku poškodí, zničí nebo odnesou lidé.

Úžasné úlovky

Průkopníkem ve vývoji fotografické pastí byl Frederick Walter Champion (1893 – 1970). V Siwaliksu v Severní Indii využíval při dokumentování volně žijících zvířat fotoaparáty, které spouštěl nataženými dráty. S touto technikou pořídil pozoruhodné snímky volně žijících bengálského tygra, indického leoparda, medvěda pyskatého a indických divokých psů dhoulů.

Podívejte se, jaké úlovky lze získat díky fotopasti. Úžasné příběhy!

Témata:, , ,