Genialita na LSD aneb kdo ze slavných zkusil tuhle drogu

David Šohaj

Diethylamid kyseliny lysergové neboli zkráceně LSD je patrně nejznámější droga s označením halucinogen. Vůbec poprvé bylo syntetizováno doktorem Albertem Hofmannem, jemuž je zároveň připisováno jeho objevení.

Historii látky proběhneme jen v rychlosti. Až do šedesátých let byla aktivně zkoumána nejen vědci, když se ale o trochu později stala populární zejména mezi hnutím hippies, byla následně prohlášena za nelegální a zakázána. Naši společnost už ale nikdy neopustila a dodnes se najde celá řada profesorů, vědců a filozofů, kteří volají po jejím zlegalizování a podrobení dalšímu zkoumání. Látku LSD v průběhu let aktivně užívala celá řada významných osobností moderní kultury, umění i technologické sféry a ty všechny bychom asi jen stěží mohli označit za nevyzrálé feťáky… Pojďme se podívat, kdo ze známých osobností užíval tuto kyselinu – a nijak se za to nestyděl.

Steve Jobs

Není žádným tajemstvím, že zakladatel a čelní představitel technologického gigantu Apple měl téměř po celý svůj život silně rebelantské sklony. A ano, spadalo sem právě i užívání LSD. On sám tyto zkušenosti prohlásil za jedny z nejzásadnějších v životě. Těžko říci, jestli bychom technologický svět vnímali stejně, kdyby Jobs řekl této droze ne. Právě psychedelika mu prý ukázala, že vytváření krásných objektů s dokonalými proporcemi je pro něj důležitější než vydělávání a shromažďování peněz. Nakonec se mu ale podařilo obojí.

Bill Gates

Ano, v tomto žebříčku nechybí ani další ze zásadních představitelů počítačového pokroku. Zakladatel Microsoftu rovněž experimentoval s psychedelickými substancemi, zpravidla o tom ale odmítá diskutovat. V jednom rozhovoru pro časopis Playboy v 90. letech ovšem mnohé naznačil: „Mladá mysl se dokáže vypořádat i s věcmi, se kterými bych si dnes už nejspíš neporadil. Nemyslím si, že je člověk už tak imunní vůči nedostatku spánku nebo nějakým výzvám, které jen tak hodíte do svého těla. Každopádně jsem ale nikdy neprošvihnul ani jediný pracovní den.“

Aldous Huxley

Fenomenální autor a filosof, který světu přinesl úplně nový pohled na samotnou jeho podstatu, se ve svých knihách zabýval otázkami náboženství, vědomí a smyslu života. Když zkoumal, jak by mohl rozšířit své vědomí, dostal se právě k LSD. Huxleyho dílo je pro mnohé čtenáře i dnes velmi kontroverzní, zásadní podíl na filosofii posledního století mu ale nikdo upřít nemůže.

Jim Morrison

Je vlastně úplně jedno, co si myslíte o Jimu Morissonovi a jeho kapele The Doors – hudební průmysl změnili jednou provždy. A přestože se Jim dožil pouze prokletých sedmadvaceti let, jeho odkaz fanoušci hltají i dnes. A stále přibývají. Jeho pověst šamana-poety by bez psychedelik zřejmě nikdy nevznikla. Anebo by jeho hudba vypadala úplně jinak. LSD ostatně ovlivnilo celou generaci hudebníků – od The Beatles až po Carlose Santanu.

Jack Nicholson

Nicholson je přezdíván jako „Hollywoodský maniak“. Jeho život byl opravdu divoký, stejně jako hvězdná herecká kariéra. Ale pozor – zrovna takové LSD se na divoké hollywoodské večírky příliš nehodí. Jack sám se pokládá i za docela slušného filosofa – když poprvé vyzkoušel LSD, prý uviděl tvář samotného Boha. Tehdy údajně pochopil spoustu věcí, které ho do té doby často trápily – především v osobním životě.