G.I. Joe si hraje na vojáky tak hloupě, až je to vtipné

Stefan-Titka

Nikdo nemůže být na pochybách o tom, na koho se svým letním blockbusterem cílí režisér Stephen Sommers tentokrát. Od Van Helsinga, mumií a králů škorpiónů si tentokrát odskočil k vojáčkům; rozhodl se natočit film na motivy populární série hraček s vojenskou tématikou. Pokud máte slabost pro infantilní záležitosti, tak vzhůru do boje.

G. I. Joe je hloupý film. Hloupý je dokonce hodně. Bylo by ale rovněž hloupé odsoudit snímek jen proto, že je takový, jaký ho všichni očekávali. Vzpomeňte si na svá jinošská léta, kdy jste různými figurkami mlátili o sebe a jasné bylo jen to, že jeden je klaďas a druhý padouch. Taky to nebyly zrovna oscarové scénáře. Režisér Stephen Sommers je přesně takové dítě, které si hraje na písečku, ničí bábovičky a bouchá o sebe panáčky hlava nehlava – s tím rozdílem, že to dělá ve velkém.

Myslí to režisér vážně?
Ve středu dění jsou dvě postavy, Duke (Channing Tatum) a Ripcord (Marlon Wayans), vojáci, jejichž jednotku rozprášili během převozu speciálních raket s nanotechnologíí. O ty právě jeví enormní zájem zločinecká organizace Cobra, jejíž útok na poslední chvíli odrazí až G. I. Joe tým, do něhož se Duke a Ripcord nechají vzápětí naverbovat. Jenže zločinci se tak snadno nevzdávají.

Podívejte se na trailer filmu

Největší otázkou po shlédnutí filmu zůstává, nakolik to celé myslel Sommers vážně. Tolik scén, při kterých vám spadne čelist z toho, jak hloupé jsou, člověk už dlouho takhle pohromadě neviděl. Z těch nejlepších detailů je to třeba stíhačka, která nereaguje na klasické anglické „pal“, ale až na „pal“ v keltštině(!), nebo určování polohy člověka podle jím vrženého stínu (GPSky už jsou nejspíš nuda).
Špatné herecké výkony a (alespoň v češtině) nefungující humor – film jde do kin s dost špatným dabingem – kompenzuje režisér smrští digitálních triků. Na plátně se pořád něco děje: výbuchy, tříštění skla, auta ve vzduchu, souboje… Některé akční scény jsou i docela zajímavé, ale jakmile se Sommers pokouší o něco jiného, například naroubovat na dějovou linii podivné flashbacky nebo vybudovat psychologii postav, vzbuzuje jedině smích.
Tím Sommers poetiku klučičí zábavy ale víceméně trefil. Žádné velké umění to není, ale na dvě hodinky G. I. Joe zabaví. A svou neuvěřitelnou hloupostí je to vlastně sympatičtější film než nedávní Transformers 2. Člověk pořád ve skrytu duše doufá, že sleduje parodii a ne vážně míněný snímek.

G. I. Joe
USA, 2009,  český dabing
Režie: Stephen Sommers
Hrají: Channing Tatum, Marlon Wayans, Dennis Quaid, Ray Park, Jonathan Pryce, Sienna Miller a další
Premiéra v ČR: 13. srpna 2009