Glen Hansard: Nářky irského romantika

Hana-Slivova

Glen Hansard, frontman irské folkrockové kapely The Frames a několikaletý souputník Markéty Irglové, vydal první sólovou desku. Novinka Rhytm And Repose je melancholická a rozervaná, tedy nic nového pod Hansardovým sluncem. Jde jen o to, jak dlouho se pod tímhle sluncem vydržíte nahřívat.

Jméno Glena Hansard několik let neodmyslitelně patřilo ke jménu Markéta Irglová. Spolu v roce 2008 získali Oscara za písničku Falling Slowly, spolu žili jako partneři, spolu – i když už sami – v roce 2009 natočili emotivní desku Strict Joy (recenze). Její nejsilnější stránkou byl princip jin-jang; zatímco Irglová dodávala skladbám klid a pevný spodní proud, Hansard se mohl plně soustředit na roli rozervaného rytíře.

Na první sólové desce Hansarda Rhytm And Repose jsou po Irglové "fyzické" stopy jen v podobě backvokálu ve skladbě What We Are Gonna Do; Glen tu s Markétou vede téměř filmový dialog, který by sice snad mohl mít dobrý konec, ale z melancholického doprovodu i tónu obou zpěváků je jasné, že zůstane u přání.

Poslechněte si nového Glena Hansarda v YouRadiu

Rhytm and Repose je Hansardova sólová deska, tedy bez výraznějšího přispění hostů. Přesto jsou na ní  nejzajímavější ty písničky, ve kterých se něco děje jinak; písničky, v nichž se Hansard vzdá své framovské role řvoucího zvířete. Jiná je třeba tepající, lehce nervózní Talking With the Wolves anebo Love Don´t Leave Me Waiting s výraznou baskytarou.

Hansard byl a bude muzikant, pro kterého je výraz v určitých momentech mnohem důležitější než forma. Někdy je jako tápající, litující, zamilovaný, zklamaný či věřící muž uvěřitelný, jsou ale skladby – a těch je na desce Rhytm And Repose bohužel většina – do kterých je téměř nemožné Hansarda následovat. Pokud tedy nejste nenapravitelní snílci.

High Hope sice začíná jako sympatické country od někoho, kdo snad kdysi hrával s Bobem Dylanem, ve finále se ale zvrhne do těžko snesitelného sentimentu hansardovského typu (přesně v takových momentech na albu Strict Joy fungoval jako protiváha klidný hlas Irglové.) Podobně zní i Bird of Sorrow; zpěvákův naléhavý hlas v kombinaci s textem o tom, že láska si nás najde i ve chvílích, kdy už jsme to dávno vzdali, je ve finále nesnesitelný.  

Jestliže jste během posledních let kariéru Glena Hansarda sledovali, jeho sólovka vás nepřekvapí. Rhytm i Repose, tedy rytmus a v přeneseném slova smyslu vnitřní klid, na Glen Hansard – Rhytm and Reposedesce najdete ve dvou nezáludných podobách. Záleží jen na tom, jak silnou dávku naléhání jste schopni unést.

Glen Hansard – Rhytm And Repose
Celkový čas: 46:42
Vydavatelství: Anti Records
Seznam skladeb: You Will Become, Maybe Not Tonight, Talking With the Wolves, High Hope, Bird of Sorrow, The Storm, It´s Coming, Love Don´t Leave Me Waiting, What Are We Gonna Do, Races, Philander, Song Of Good Hope

Témata:,