Goran Bregovič v Praze dokáže, že Romové nejsou problém

Redakce

Hudebník, skladatel a producent Goran Bregović zahraje 3. listopadu 2013 se svou kapelou v Kongresovém centru Praha a 4. listopadu pak v bratislavské Inter hale Pasienky.

Slavný muzikant srbsko-chorvatského původu, přezdívaný Král Balkánu, je známý mícháním jihoslovanského a romského folklóru s rockem i moderními elektronickými zvuky. Vstupenky na koncert stojí od 590 korun a seženete je v předprodeji Ticket Art.

Do Prahy přijede Bregovič s novou deskou Champagne for Gypsies, na níž spolupracoval s několika generacemi romských umělců – od Gipsy Kings přes současné generaci bližší kapelu Gogol Bordello až k talentům jako je Selina O’Leary z Irska.

„Toto album je reakcí na extrémní tlak, který Romové v poslední době zažívají po celé Evropě. Chtěl jsem připomenout naše oblíbené romské muzikanty, kteří zanechali své stopy v moderní populární kultuře mnoha zemí. Romové nejsou problémem tohoto světa, vždy byly jedním z jeho talentů, zdrojem inspirace skladatelů napříč staletími,“ řekl Bregović.

Poslechněte si Gorana v Youradiu

Bregović se narodil v roce 1950 v Sarajevu, jako šestnáctiletý hrál na kytaru v sarajevské kapele Bestije a postupně prošel řadou dalších skupin. V roce 1974 založil ve své době velmi populární band Bílý knoflík (Bijelo Dugme). Z Jugoslávie jej vyhnala občanská válka, přišel o veškerý majetek a v emigraci začínal od nuly.

Mezinárodní úspěch mu přinesla spolupráce s režisérem Emirem Kusturicou, je autorem hudby k filmům Underground, Arizona Dream nebo Dům k pověšení. Pracoval také s Iggym Popem nebo Jane Birkinovou.

V roce 1995 Goran Bregović založil vlastní cikánskou kapelu Weddings and Funeral Band, se kterou koncertuje po celém světě, mimo to vydává vlastní alba, komponuje scénickou hudbu, opery či produkuje. V současné době žije a tvoří v Paříži.

V České republice koncertuje Goran Bregović velmi rád, jak sám říká, líbí se mu tady z mnoha důvodů. Jedním z nich může být i moravská slivovice, kterou si oblíbil. Do Prahy se vrací po třech letech. (sli)