Gorila,  nebo architekt?


Vladimír 518 je mužem mnoha řemesel. Rapuje v PSH, vydal sólové album, kreslí ilustrace a komiksy, věnuje se graffiti a navrhuje filmové plakáty.  S kamarády má značku Bigg Boss, která vydává nejen muziku, ale také knížky, a za scénografii, kterou vytváří pro divadelní soubor TOW získal prestižní ocenění.  Koule.cz s Vladimirem mluvila pár hodin před předáváním cen časopisu Filter, kde měl několik nominací.

Dnes večer udílí své ceny časopis Filter. Jak se těšíte?
Mám nominaci na desku roku, klip roku a pak ještě v kategorii chlápek roku, obal roku a já nevím co všechno. Takže je toho dost. (Vladimir 518 nakonec získal cenu za interpreta a album roku – pozn. redakce.)

Jak dnes vnímáte tuzemský rap?
Já to mám tak, že od doby, co to dělám, se vždycky vymezuju vůči zbytku. Takže mám pocit, že se partě kolem mě a našemu labelu daří dospívat. Máme za sebou další rok, kdy jsme vydali pár dobrých věcí – já jsem natočil svoji sólovku, Hugo Toxxx taky, Orion s Jamesem Colem vydali Orikouli. Teď jsme vydali album Peťo Tázokovi, a na spadnutí jsou noví WWW. Daří se nám, aby rap, který děláme, odrážel náš momentální stav, a z mého pohledu ty desky rozhodně nejsou puberťácký. Jak vypadá zbytek českého rapu těžko soudit, ale podle mě jsou další relevantní partneři DJ Wich, který vydal desku v Americe, a pak jihlavští PIO Squad – a tím to asi tak končí. Žádný jiný desky, která by se mi nějak zvlášť líbila,  jsem si nevšimnul.

Zbytek scény tedy setrvává v pubertě?
Víceméně. Já bych nechtěl nikoho osočovat, ale je mi to v podstatě jedno. A nechci uvádět nějaká jména, protože abych se přiznal, ostatní desky ani moc neposlouchám. Stačí mi vidět klip, slyšet jeden track nebo s těmi lidmi hrát na koncertě, a už mě to pak dál nezajímá. Jediný, co se tady ještě stalo a co stojí za povšimnutí,  je Ektor a Enemy. Ten je taky z našeho labelu a spojil se s jedním mladým raperem. Udělali desku, která je poměrně zajímavá, nic dál už ale fakt neexistuje.

S uměleckou stránkou vašeho labelu BiggBoss můžeš tedy být spokojen – a jak jste na tom s prodeji?
Na spoustě projektů proděláváme, hlavně kvůli tomu, že musíme platit nehorázný daně. Pravidla byly totiž nastavený v době, kdy se desky ještě prodávaly. Takže nám toho moc nezbývá, jednotlivé projekty jsou buďto na nule, nebo lehce v plusu nebo mínusu. Za pochodu se učíme, jak vlastně přežít. Ono se to sice nějak tváří, ale jde v podstatě o totální underground. Prodeje všech alb jdou dolů, a to se děje i v rapu. Prvního alba PSH jsme prodali deset tisíc, druhýho už jenom sedm. A je mi jasný, že když teď uděláme nový PSH, prodáme třeba jenom čtyři tisíce.
Vladimir 518

http://www.youtube.com/watch?v=AyrzXR4ZOG4

PSH

http://www.youtube.com/watch?v=vxsa1BicACM

Kolik se prodalo vaší sólovky Gorila vs. Architekt?
Tři tisíce. Naše situace je dobrá v tom, že si vše vydáváme sami, takže máme všechno pod kontrolou. Nikdo nás nemůže okrádat.

Co chystáte na tenhle rok?
Určitě budou noví PSH, někdy po prázdninách. Asi za dva měsíce vyjdou WWW, už se dělá obal. Taky řešíme novou desku Supercrooo a producentskou desku Enemyho, Kromě toho si podáváme žádosti o granty na nějaké knížky. Chceme vydat tak pět desek.

Kde na to berete čas?
To, co dělám, už nijak nerozděluju. Všechno beru  jako jednu věc, ilustrace, label, muziku…

A co divadlo?
Na Teorii byly hodně dobré ohlasy. Vzali jsme teď jeden kšeft, poletíme do Bruselu na oslavu našeho předsednictví, kde budeme něco dělat.

Tak to je fajn, ne?
Je to skvělý v tom, že nám to dorovná nějaké peníze. Jinak tohle není druh práce, která by mě lákala.

Třeba vás ale někdo uvidí a nabídky na vystoupení se jen pohrnou…
Tohle bych viděl střízlivě. Kromě toho, v Bruselu předvedeme krátkou věc, kterou jsme připravili i pouze pro tuto příležitost. Asi za dva měsíce plánujeme několik představení Teorie v Arše nebo v Ponci. Plánujeme taky retrospektivu, kde uvedeme všechna naše představení. V Čechách totiž hrajeme hrozně málo, a tak nás spousta lidí neviděla.

Dovedete si představit, že byste dělal jinou muziku než rap?
Stoprocentně, jen si myslím, že už by to bylo dost nadžánrový. Poslední dobou zase poslouchám metal, takže to by mě lákalo. Byla by to ale spíš sranda. Přemýšlíme s Ondřejem Anděrou z WWW, že bychom udělali víc artovej projekt – instrumentální a vizuální. Vznikl by tak jiný druh hudby i způsob, jak o ní přemýšlet. Jak se ale člověk do něčeho kousne, tak má pocit, že by to měl dotáhnout, takže jsem ve vleku toho, že dělám rap. Mám ale ambice dělat další projekty, který dořeknou to, jak jsem to vůbec myslel. Takže sice děláme nové PSH, v hlavě mi ale jedou myšlenky na další projekty.

Co teď posloucháte?
Vždycky jsem to bral tak, že je skvělý poslouchat veškerou muziku, už z toho důvodu, že může do rapu vnést jiný druh myšlení. Kdybychom všichni poslouchali jenom rap, tak scéna zatuchne. Na poslední desce je spousta jiné hudby, Beatles, Vangelis, taky knížky…  Hodně se otevírám mimo rap, protože všichni ostatní berou inspiraci jenom z rapových desek.  Pak se tahle muzika točí v kruhu. I proto je dobrý nasávat někde úplně jinde.

Autor je publicista a překladatel

Vladimir 518

Narodil se v roce 1978 v Praze, vystudoval Střední školu uměleckých řemesel, od roku 1994 se věnuje graffiti. Od roku 1998 je členem skupiny Peneři strýčka Homeboye, s nimiž natočil alba Repertoár (2001) a Rap´n´roll(2006). V roce 2008 vydal sólové album Gorila vs. Architekt. Spolupracuje s divadelním souborem TOW, inscenace Noční můra (2004) získala cenu Sazky. Věnuje se komiksu, knižní ilustraci, navrhuje plakáty, kreslil seriál komiksu o české architektuře. Je spolumajitelem značky Bigg Boss, která vydává  CD i knihy.