Gossip v Praze – těžkotonážní paráda

Stefan-Titka

Říká o sobě, že nepoužívá deodoranty, neholí se a miluje nastřídačku ženy a muže. Váží zřejmě nejvíc ze všech zpěvaček současných klubových kapel, ale energií a skvělým hlasem hravě strčí konkurenci do kapsy. Řeč je o Beth Ditto, frontmance americké hvězdy Gossip, která se v sobotu večer konečně představila i v Praze. Chyběli jste? Litujte. Skvělá party.

Na první pohled toho Klára Vytisková z pražských Toxique a Beth DittoGossip nemají moc společného. Klára, štíhlá frontmanka české předkapely, budí dojem, že by se dokázala schovat i za mikrofon, zatímco Beth Ditto byla ve svých pruhovaných šatech opravdu nepřehlédnutelná. V momentě, kdy se Toxique pustili do svého předskokanského setu, bylo ale jasné, že dramaturgové večera sázeli na taneční  rytmy a výrazný hlas Gossipzpěvačky. Ovšem ve vší úctě k Vytiskové – „kam se hrabe Bittner, to se nedá srovnat!“, slovy Járy Cimrmana.

Hlavní hvězdy večera Gossip publikum od začátku nešetřili. Na první pohled těžkotonážní, ale v reálu hyperenergická Beth si publikum získala během pár minut.
Hned zkraje zazněla výborná Pop Goes the World, dostalo se ale i na ostatní hitovky z posledních dvou alb Standing In the Way Of Control a Music for Men -stejnojmennou Music For Men, Dimestore Diamanond, Love Long Distance, Coal to Diamonds, Vertical Rhytm nebo Four Letter Word.
Slabší skladbu byste v tomhle setu hledali jen těžko. Samozřejmě, že vrchol měl přijít na závěr – napadá mě jen málo věcí, které by letos dokázaly trumfnout zážitek z frenetické Standing In the Way Of Control nebo Heavy Cross.

Whitney Houston? Beth ji strčila do kapsy
Beth Ditto si včera večer vytyčila za cíl zdánlivě jednoduchý úkol, naučit se českou výslovnost spojení „děkuju moc“, a se svým americkým jazykem zápasila statečně  skoro celé vystoupení.
Jako první přídavek po „základní hrací době“ přišel zajímavý cover Tiny Turner What´s Love Got to Do With It a kdo si myslel, že zůstane jen u něj, závěrečná a capella verze titulní písničky I Will Always Love You z filmu Osobní strážce ho musela nadchnout. Netřeba dodávat, že Beth Ditto se profláknutého šlágru ujala stokrát lépe, než je v současné době schopná Whitney Houston.

Poslechněte si Heavy Cross

Poslechněte si Love Long Distance

http://www.youtube.com/watch?v=2WtXJXlqqOE

Uvolněnou atmosféru koncertu korunovala závěrečná procházka Beth v publiku, která se protáhla prakticky až k východu. Tam se schvácená frontmanka ještě ochotně podepisovala a fotila s fanoušky.

Je jedno, jestli se Beth Ditto holí nebo neholí, používá nebo nepoužívá deodorant, jak tvrdí v rozhovorech. Pravdou je, že by se to v záplavě zpocených a vyskákaných těl v klubu SaSaZu stejně ztratilo. Odnesme si z toho večera spíš to, že Gossip jsou v současné době ve skvělé formě. A Praha se o tom konečně mohla přesvědčit.

Gossip + Toxique
Praha, SaSaZu, 26. června 2010