Green Lantern prolezl na plátno jen s odřenýma ušima

Stefan-Titka

Snad jste si nemysleli, že už na skladě žádný není? Je to s podivem, ale Amerika stále ještě má komiksové hrdiny, kteří čekají na filmový debut. Tenhle je ze stáje DC Comics, nosí zelený outfit a říká si Green Lantern. Jeho úkol? Chránit Zemi. Pro změnu.

Green Lantern není tak úplně neznámý komiksový hrdina. Poprvé se objevil už ve 40. letech a později ho autoři kvůli upadajícímu zájmu několikrát obměnili. V popkultuře se ale jeho odkaz drží stále – pokud jste snad tápali, co za symbol má na svém oblíbeném zeleném tričku Sheldon z Big Bang Theory, tak je to právě Green Lantern.

Green Lantern

Tvůrci filmu si vybrali pozdější verzi Green Lanterna. V hlavní roli se představuje zkušební pilot Hal Jordan (Ryan Reynolds), kterého jednoho večera podivná zelená síla dotáhne k umírajícímu mimozemšťanovi. Ten mu sdělí, že byl vybrán jako jeho nástupce do Sboru Green Lanternů k meziplanetární „policii“ a ochráncům míru. Dostane prsten, který po přísaze věrnosti umožňuje majiteli vytvářet silou vůle doslova cokoliv. Jako „příslušenství“ jde s prstenem i svítilna, již si můžete představit jako větší nabíječku prstenu.

Ryan alias Green LanternHal se samozřejmě musí rychle na svůj „dar“ adaptovat, protože brzy bude mít spoustu práce. Je tu totiž Parallax, nepřítel, jenž touží zničit křehkou rovnováhu Vesmíru. Nepřítel vlastně není tak úplně výstižné označení – po většinu času je to jen hrozba visící ve vzduchu. Doslova, parallax je vlastně černý mrak s mluvící hlavou, který dostane slovo prakticky jen v závěru. A to jen z nutnosti, aby se „zachránil svět“.

Green Lantern zkrátka nemá důstojného soupeře a scenáristi si toho asi byli vědomi. Přidali postavu Hectora, která je sice sympaticky úlisná a v podání Petera Sarsgaarda i dobře zahraná, ale jako zamýšlený vykonavatel Parallaxovy vůle také dost bezzubá.

Skřípe tu obecný problém prvních dílů komiksových filmů – balanc mezi nutným „origin story“, tedy pozadím vzniku superhrdiny, a hlavní dějovou linkou příběhu. Green Lantern není první a ani poslední film, kde vás zrod hrdiny baví víc než povinná záchrana lidstva.

Hector alias Peter SarsgaardPokud máte rádi „barevná“ sci-fi, přidejte si rovnou pár procent nahoru. Ve 3D dostanete naservírované vesmírné planety, pár různobarevných potvůrek, v nichž chtě nechtě vidíte Burtonův Mars útočí!, a finální CGI souboj tělo na tělo…s mrakem. Tvůrci vám ale, abyste se zas tak moc neradovali, taky přihodí pár klasických dialogů o překonávání strachu, nějaké to trauma ze smrti otce a jeden dva romantické západy slunce v objetí ženy. 

Výsledek drží jakž takž pohromadě hlavně díky zručnému řemeslu Martina Campbella (Casino Royale). Popravdě, mohlo to dopadnout daleko hůř. Nicméně už je skoro jisté, že víc z Green Lanterna v dohledné době neuvidíme; celosvětově si film v kinech vede poměrně mizerně. Oplakávání zeleného superhrdiny ale není na místě. Už teď to bylo s odřenýma ušima.

Green Lantern
Režie:
Martin Campbell
USA, Český dabing, 3D, 103 min.
Hrají: Ryan Reynolds, Blake Lively, Peter Sarsgaard, Mark Strong, Angela Bassett, Tim Robbins
Premiéra v ČR: 18. srpna 2011