Guano Apes se vzbudili a hned se chtějí líbit

petradamek

Někdejší německé hvězdy Guano Apes nechaly své fanoušky vycukat hned dvakrát. Nejprve čtyři roky během „fáze rozpadu“, od roku 2009 pak další dva. Právě tak dlouho trvalo, než se na pultech objevila jejich nová deska Bel Air. Není špatná. Jen jsme od ní čekali víc.

Guano Apes naživo v Česku

O momentální formě německého kvarteta se letos můžeme přesvědčit hned dvakrát.

Guano Apes zahrají 16. 7. 2011 na Masters of Rock a 13. 10. 2011 v Praze na samostatném koncertě v KC Vltavská.

Jestli něco v bortícím se hudebním průmyslu funguje, pak jsou to právě velké návraty. Samozřejmě, čím je interpret slavnější a čím déle „spal“, tím lépe.
Z tohoto pohledu má comebacková deska Guano Apes Bel Air slušné vyhlídky; o slavném jménu není potřeba polemizovat a i osmiletá odmlka (myšleno období od poslední řadové desky Walking On A Thin Line) vypadá docela zajímavě.

Opice si svůj návrat pojistily na vícero frontách. K nahrávání si totiž pozvaly producentská esa, která se podílela na deskách U2, Coldplay, Oasis nebo Pink. To by v tom byl čert, aby Bel Air nedopadla dobře!

Rukopis se nezměnil
„Nikdo přeci nemůže čekat, že budou hrát Lords Of the Boards (

) jako před 10 lety,“ zazněla poznámka v jedné diskuzi k nové desce. Je to pochopitelné, někdejší nadšence je ale třeba uklidnit – ačkoliv současní Guano Apes možná znějí více mainstreamově a přímočaře, jejich rukopis z let minulých se příliš nezměnil.
Sandra Nasic se svým hlasem operuje ve známých polohách od lehce agresivního řevu až po zasněnou melancholii a její tři parťáci se do nástrojů stále umí opřít, jak je slyšet z She’s a Killer nebo Trust.

Guano Apes – Trust

Moderní svěží rock – tak by se dala ve stručnosti nová nahrávka charakterizovat. Současný zvuk, líbivé melodie, stálý přísun místy až punkrockové energie a elektroniky tak akorát, aby Guano Apes nenakrkli původní příznivce. Ideálním příkladem a zdařilým propojením všeho zmíněného budiž titulní singl Oh What a Night (

), který funguje přesně plánu líbit se.

Guano Apes - Bel AirGuano Apes novou deskou neurazili, ale zároveň nijak nepřekvapili. Comeback se sice povedl, od někdejších crossoverových králů jsme ale, popravdě, čekali trochu víc.

Guano Apes – Bel Air
Vydavatelství: Sony Music
Celkový čas: 46:52
Seznam skladeb: Sunday Lover, Oh What a Night, When the Ships Arrive, This Time, She’s a Killer, Tiger, Fanman, All I Wanna Do, Fire In Your Eyes, Trust